GoaHindistan‘ın batı kıyısında il. Bombay‘ın 400 km güneyinde yer alır. Yönetim merkezi Panaji‘dir. Maharashtra ve Karnataka eyaletleriyle çevrili 3,702 km²’lik bir alanı kaplar.

indistan’ın yüzölçümü olarak en küçük yerleşim birimi olan Goa (3.702 km²), yaklaşık 1,817 milyon kişi nüfusu ile 101 km uzunluğunda sahil şeridi bulunan farklı bir eyalettir.  Doğal güzelliği ile yerli ve yabancı turistleri ağırlayan birçok konaklama yerleri mevcuttur. Türkiye’den birçok uçak firması ile ulaşabileceğiniz havalimanları mevcuttur.. Tren ile de  Goa’ya gidilebilir mesela. Doğal güzelliğini görmek için sizlere değişik bir alternatif olabilir. Konaklama yapılabilecek birçok 5 yıldızlı otel bulunmakta. Hippilerin cenneti olarak kabul edilse de günümüzde iç turizmde de artış olduğu görülmekte. Egzotik yerlerde tatilinizi geçirmek için ve sınırsız eğlenmek için doğru adrestesiniz. Gezginleri Goa’ya çeken ilk unsur doğal ve tarihi zenginlikleridir. İkincisi dağcılık ve kış sporları. En güzel sahillerinin adı; Vasco da Gama, Margao, Panaji ve Mapusa’dır. Muson yağmurları yaz aylarında kıtanın güneyinden ve doğusundan gelen alçak basınçtan kaynaklanır. Birçok yıkım ve ölüm vakası da görülmektedir. Dev dalgalar ve sel baskınları da görülürken; deniz sıcaklığı 25, kara ise 45 derece sıcaklığa sahip olmaktadır. Kış aylarında denize girmek isteyenlere değişik bir tatil alternatifi olmaktadır.

Portekiz sömürgesi olmaktan kurtulan Goa eyaleti, Hindistan’dan daha değişik bir gelişime uğramıştır. Kuzeyinde Maharashtra, güney ve doğusunda Karnataka eyaletleri ile batı kıyılarında Umman Denizi bulunan Goa, Hindistan’ın en zengin eyaletidir. Sanskritçe yazılmış en büyük Hint destanından biri olan Mahabharata’da Goa, “bir çoban ulusu anlamında” Goparashtra veya Govarashtra adıyla kullanılmıştır. Goa’nın tarihi 20-30 bin yıl öncesine kadar uzanır. Gravürleri ile insan hayatına ışık tutmuşlardır. Üst Paleolitik veya Mezolitik kaya sanatı gravürleri, Usgalimal’da Kushavati Nehri kıyılarında bulunmuştur. Goa; National Geographic kitabında dünyanın en iyi 10 gece yaşamı kenti arasında 6. sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra halkı tarım ve balıkçılık ile uğraşır. Bol miktarda çıkarılan demir ve manganez madenleri işlenerek dışarıya satılır. 30 bin yıl öncesine kadar uzayan Goa tarihi, ilk Maurya Hükümdarlığı ile başlamıştır. 1312 yılında Delhi uygarlığı hüküm sürmüştür. 1510’da da Portekiz tacirlerinin eline geçmiştir. Goa; 1961 yılına kadar Portekiz’in elinde bulunmasına rağmen esas olarak 1974’te varlık gösterebilmiştir.

Tarih

Bir dizi Hindu hanedanının ardından 1472‘de Müslümanların yönetimine giren Goa, 1510‘da Portekizlilerin eline geçti ve çok geçmeden Fransisken ve Cizvit misyonerlerin bir merkezi durumuna geldi. 1843‘te Mandavi Irmağı kıyısında Panaji adıyla yeni bir yönetim merkezi oluşturuldu. Hindistan hükûmeti 1961‘de zor kullanarak ele geçirdiği Goa’yı, ertesi yıl topraklarına kattı. Portekiz, Goa’daki Hindistan egemenliğini ancak 1974‘te tanıdı.

Ekonomi

İngiliz ve Portekiz sömürge mirasından dolayı Hindistan‘ın öteki kesimlerinden çok farklı olan Goa’da, hareketli ve girişimci nüfusuyla çevre bölgelere göre daha yüksek bir yaşam düzeyi vardır. İlin ekonomisi tarım ve balıkçılığa dayanır. Pirinç temel üründür. Bol miktarda çıkarılan demir cevheri ve manganez işlenerek dışarı satılır. Turizm’in de ekonomik faaliyetler içinde hatırı sayılır bir büyüklüğü vardır.

Dil

Goa’nın resmi dili ve Goa halkının anadili Konkani‘dir. Konkani dili sadece bu eyalete konuşulur ve sadece Goa’da resmi dildir. Hindistan’ın ulusal düzeydeki resmi dili Hintçe ve İngilizce ikinci veya üçüncü dil olarak konuşulur.

DNA Genetik Köken Testi, DNA Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, DNA Soy Kütüğü Testi, DNA dna testi ırk, myheritage dna, myfamily tree dna, Genetik Testi, Ata Testi, dna testi satın al, dna testi fiyat, dna testi ücret, dna etnik köken testi al, dna soy testi satın al, dna fiyat, nereden geldim test al, soy ağacı testi satın al, soy ağacı testi sipariş et, dna testi neredengeldim ücret, neredengeldim güvenli mi, Dna testi nasıl yapılır, etnik köken testi nasıl yapılır, dna testi sonucu nasıl öğrenilir, genetik testi nasıl?, Genetik Köken Testi, Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, Alt Üst Soy Testi, Soy Ağacı Test Kiti, Etnik Köken Testi, neredengeldim, neredengeldim com, nereden geldim, soy ağacım net, soy ağacım, soyagacim, ırk testi, etnik köken testi

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.