image

Amca Hala Teyze DNA Testi Nedir?

Amca hala DNA testi, olası babanın teste katılamayacağı durumlarda babalık testinin yerine yapılabilecek bir testtir. Babalık testinde olası babanın ve çocuğun DNA profilleri karşılaştırılırken, amca-hala testinde olası babanın biyolojik kardeşi olduğuna emin olunan erkek ya da kız kardeş (yani çocuğun amcası ya da halası) ile çocuğun DNA profilleri karşılaştırılır.

Hala-Amca DNA testi, “olası baba” nın biyolojik kardeşleri için yapılan testtir. Olası baba’dan örnek alma imkanı olmadığında tek erkek veya kız kardeşinden alınacak örnekle yapılacak alternatif bir testtir.

DNA iki zincirden oluşur. Annenin ve babanın DNA’sındaki zincirlerden birer tanesi alınarak çocuğun iki DNA zinciri oluşur. Yani babalık testinde çocuğun DNA profilinin ne kadarı babanınkiyle eşleşiyor diye analiz yapılarak aradaki biyolojik ilişki hakkında bilgi edinilir. Aynı şekilde, olası baba da zincirin bir tanesini kendi annesinden, diğerini de babasından alır. Olası babanın biyolojik erkek kardeşi de kız kardeşi de aynı anne ve babadan geldiği için aynı DNA zincirlerine sahiptir. Bu sebeple, eğer olası baba herhangi bir sebeple teste katılamıyorsa, amca ya da haladan yanak içi sürüntü örneği alarak DNA profili çıkarılır. Çocuğun yanak içi sürüntü örneğinden elde edilen DNA profili ile karşılaştırarak biyolojik ilişki hakkında bilgi edinilir. Bu testi yaparken anneden örnek almak gibi bir zorunluluk yoktur. Ancak eğer mümkünse, anneden de örnek alarak onu da teste dahil etmek, test sonucunun güvenilirliğini arttırmak için tavsiye edilir.

Kişisel sorular ve bilgi için lütfen arayınız
Hala Amca DNA Testi

İkili Doğrulama Sistemi Nedir?

Diğer kurumlar tek bir test ile analiz yapmaktadır. Biz ise sizin testlerinizi iki kere inceleyerek  ile daha doğru ve kesin sonuç vermekteyiz. Tüm testler akredite olmuş ve son teknoloji ekipmanlarla donatılmış dünyaca ünlü DDC ve DNA Haritam laboratuvarları ve genetikçileri tarafından incelenmektedir. Fiyatlarımız kalite farkını ortaya koymaktadır.

DNA Testini Seç ve Sipariş Et

Hala Amca DNA Test kitini sistem üzerinden sipariş et ve üyeliğini tamamla.

Uygula ve Gönder

Kargoyla gelen paketteki yönergeleri izle ve DNA örneklerini bize geri gönder.

Laboratuvar Onayı ve Ödeme

DNA örneklerin incelemeye alınınca ödemeni yap.

Sonuç

Telefonuna gelecek uyarı ile sonuç sistemine gir ve hikayeni öğren…

Ülkemizde sıkça görülen ve merdivenaltı diye tabir edilen, hiçbir yeterliliği olmayan kurumlar ile yapılan testlerden doğan büyük sorunları, firmamız ve ortak kuruluşları çözmektedir. Lütfen seçimlerinizde ilk olarak fiyat yerine, güvenilirlik konusuna dikkat ediniz.

Image
image

Tükürük örneği alamayacağınız durumlar için lütfen müşteri hizmetlerimizi arayınız. Telefon : 0850 303 96 46

Hala-Amca DNA Testi

Uygula ve Bize Geri Kargola

 • Hala-Amca DNA Testi için örnek alabilmemiz için üzerinde adınız ve barkod numaranız bulunan size Özel Steril Swab paketini dikkatli bir şekilde açınız.
 • Swab ucunu yanak içlerine (iki yanak içine de) temas ettirerek 30 saniye boyunca örnek aldıktan sonra swab ucunu koruma  tüpene koyunuz ve tüpün kapağını sıkıca kapatınız.
 • Aynı işlemi de çocuğu da uygulayınız.
 • Kargonuzdan çıkacak Sterilasyon Zarfının içine sıvı örneği (tükürük) örneği aldığınız swab tüpünü koyarak ağzını kapatınız.
 • Daha sonra kargonuzda bulunan Korumalı zarfa içinde örnek tüpleriniz bulunan Sterilazyon Zarfını koyunuz. Zarf ağzına tek kullanımlık hijyen koruma etiketini yapıştırınız. Ayrıca sözleşmenizi de imzalayıp kargonuza ekleyiniz.

Kargonuzun içinde bulunan hazır adres etiketimiz bulunan kargo poşetine eksiksiz olarak tüm materyalleri koyduktan sonra kargo poşetinin ağzını kapatınız. Kargoyu teslim edeceğiniz zaman kargo içeriğine kargo görevlisi dahil kimsenin müdahale etmemesi rica olunur.

Kargonuz bize ulaştıktan sonra, DNA örneklerinizin onaylandığını belirttiğimiz andan itibaren laboratuvar masrafı olan ödemeyi ister web sitemiz kredi kartı ile ister banka havalesi (nakit) ödeyebilirsiniz.

Image

Nasıl Örnek Veririm?

Nasıl Sipariş Veririm?

Sipariş ve Kargo İşlemleri Olabildiğince Basit

DNA Köken Testi için PCI – DSS sertifikalı sistemimiz sayesinde ödeme esnasında kredi kartı bilgilerin güvendedir. Ayrıca kapıda ödeme seçeneği ile tüm süreç senin istediğin gibi güven içinde sonuçlanır. Herhangi bir soru ya da problemin olursa 7/24 ulaşabileceğin bir destek hizmeti seninle olur. Ödeme Şekilleri: Kredi Kartı, Banka Havalesi ile ödeme yapabilirsiniz.

Sonuçlarıma Nasıl Ulaşırım?
1

Kullanıcı Adı ve Şifre

Sipariş verirken oluşturduğunuz kullanıcı adınız ve şifrenizle sonuç ekranına giriniz.
2

SMS

SMS ve e-posta ile gelecek olan size özel şifre ile sonuç ekranına bağlanınız.
3

Sonuç

Sonuç ekranındaki tüm veriler size özel düzenlenmiştir ve doğruluğu %99.99'dur.
Anab

ISO/IEC 17025 sertifikası
ISO sertifikası İngiltere’deki en yüksek dereceli akreditasyon kuruluşudur. ISO/IEC 17025 standartlarına göre ise, bu belgeye sahip kuruluşlar, müşterilerine en yüksek standartlarda kaliteli hizmeti garanti ederler.

American Association Of Blood Banks (logo).svg

AABB
AABB, özellikle babalık testi için dünya çapında kabul gören en geniş standartlara sahip akreditasyondur. Genellikle göçmenlik, çocuk destekleme ve diğer yasal konuları içeren DNA testlerinde talep edilir. AABB akreditasyonlarını 1996 yılından beri almaktadır ve kurumun bağımsız olarak yapmış olduğu 3 denetimden de sıfır-hata derecesi ile çıkmayı başarmıştır.

Logo Clia 4 300x137

Clinical Laboratory Improvement Amendments (CLIA)
CLIA, ABD Sağlık ve İnsan hizmetleri departmanı tarafından verilen ve Laboratuar sonuçlarının zamanında, doğru ve güvenilir olduğunu kontrol eden bir akreditasyondur. DDC, 8 yılı aşkın bir süredir CLIA tarafından akredite edilmektedir.

Png Transparent College Of American Pathologists Accreditation Clinical Laboratory Improvement Amendments Pathology Ot

Amerikan Patologlar Koleji (CAP)
CAP’in genel amacı “eğitim ve standart belirleme yoluyla hizmet kalitesini arttırmak ve hasta güvenliğini sağlamaktır. ”DDC, bu konuda da CAP’in en son, genel prosedürler ve moleküler diagnostik hizmetleri sağlama denetiminde en iyi dereceleri almayı başarmıştır.

Ascld Jpg

ASCLD/LAB- International
ASCLD/LAB (The American Society of Crime Laboratory Directors/Laboratory Accreditation Board) Adli DNA Laboratuarları için en katı akreditasyon programına sahiptir. Uluslar arası adli DNA testleri konusunda elit laboratuarların standartlarını belirler. DDC, şimdiye kadar bu prestijli akreditasyonu alabilmiş tek özel laboratuardır.

New York State

New York Sağlık Bakanlığı (NYSDOH)

New York eyaletinde DNA testleri konusunda hizmet verebilmek için alınması gereken ve yüksek standartlara sahip bir akreditasyondur. DDC, hem AABB hem de NYSDOH akreditasyonu alabilmiş ve son üç denetimiden mükemmel derecelerle çıkmış birkaç laboratuardan biridir.

Sertifikalarımız

Iso 13485 Seal 300x3001AesKisspng Iso Iec 27001 Information Security Management Iso 5b0e5a2fa48c39Kisspng Iso Iec 27001 Information Security Management Iso 5b0e5a2fa48c39.7159823431527667247674Sectigo 140

Sıkça Sorulan Sorular

1. Babalık testinin güvenilirlik oranı nedir?

 • DNA Haritam tarafından yapılan babalık testleri %100 güvenilir sonuç verir
 • Bilimsel açıdan, DNA testleri ile biyolojik bir ilişkinin varlığının olasılığı %99’un üzerinde sonuçlar verilerek saptanır
 • Bilimsel açıdan, DNA testleri ile biyolojik bir ilişkinin yokluğunun olasılığı % 100 sonuçlar verilerek saptanır

2. Kim ya da kimler babalık testi için başvurabilir?

 • Kişilerin gizliliği ön planda olmak üzere aşağıda belirtilen hususlara uyan herkes DNA testi yaptırabilir
 • Kişilerin rızası DNA testi için yeterlidir
 • Eğer testi yaptırmak için başvuran kişi 18 yaşın altındaysa sorumlu bir ebeveynin izni ile test için başvurabilir

3. Testler ne zaman yapılabilir?

 • Çocuk doğmadan DNA testi yapılabilir. Amniosentez veya CVS yöntemi ile örnkeler alınabilir
 • Hemen doğum sonrasında yapılabilir
 • DNA testi her yaşta yapılabilir

4. Test sonuçlarına nasıl ulaşabilirim?

DNA testleri, örneklerin alınmasından sonra ki 7-10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlar, biyolojik ilişkinin varlığına veya olmadığına dair kesin sonuçları içeren raporlar şeklinde verilmektedir. Ayrıca kullanıcı adınız ve şifreniz ile kurumsal web sitemizden de ulaşabilirsiniz.

5. Kan örneği vermek zorunlu mu?

HAYIR. DNA, yanak içi hücreleri olarak tanımlanan ve pamuklu çubuklar ile kolaylıkla alınabilen tükürük ile yapılmaktadır.

6. DNA örneklerini doğru aldığımdan nasıl emin olabilirim?

Bu konuda yanlış yaparım diye endişe etmenize gerek yok. Pamuklu çubukları yanak içine bastırarak sürttüğünüz sürece yeterince örnek toplamış olacaksınız. Sadece doğru kişilerden örnekler aldığınıza emin olmanız yeterlidir.

7. Babalık testi için anneden örnek almak zorunda mıyım?

Hayır. Eğer mümkün değilse anneden örnek alınmasına gerek yoktur ve sonuçları etkilemez. Ancak eğer mümkünse annenin de katılımı ile hem daha hızlı bir analiz süreci oluşur hem de önemli genetik bilgilerin alınması kolaylaşır.

8. Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Web sitemizden online olarak kit satın alabileceğiniz gibi, kitler kontrol edilip tarafınıza onay verildikten sonra ödemeyi banka havalesi veya nakit olarak yapabilirsiniz

9. Ek raporlar için ne gerekmektedir?

Bazı durumlarda aile üyeleri için ek raporların kopyaları istenirse verilmektedir.

10. Örnek alınması gereken kişilerden birisi Türkiye dışında bir ülkede ise yine de örnek alımı yapılabilir mi?

Evet. Farklı ülkelerde bulunan kişiler için aynı ref. numaralı kitlerin gönderilmesi ile gerekli düzenleme yapılacaktır.

11. Pamuklu çubuğun (swab) özellikleri nelerdir?

DNA hücrelerini almak için yanak içine sürtüldüğünde basitçe örnek toplamaya yarayan aparattır. Normal pamuklu çubuklara göre çok daha dayanıklıdır ve DNA hücrelerini uzun süre koruyacak yapıya sahiptir.

12. Kan dışındaki örneklerin kullanımı sonuçlara etki eder mi?

Kesinlikle hayır. Yanak içi hücrelerinde bulunan DNA ile kanda bulunan DNA tamamen aynıdır. Buna göre sonuçları etkilemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

13. Eczaneden alacağım pamuklu çubukla örnek verebilir miyim?

Hayır. Çünkü sıradan pamuklu çubuklar sadece pamuktan yapılır. Ancak DNA Haritam pamuklu çubukları Dacron materyalinden yapılmış özel pamuklu çubuklardır.

14. DNA hücresi barındıran pamuklu çubukların ömrü ne kadardır?

Testlerle birlikte gelen zarflara konulan çubuklar, uzun süre DNA hücrelerini tutabilirler. Bunun için teknik bir son kullanma tarihi yoktur. Ancak, zarflara konulmuş ve kuruması sağlanmış tükürük örnekleri uzun süre DNA hücrelerini korur.

15. Babalık DNA testi istatistikleri nedir?

Her “olası baba”nın test öncesi biyolojik baba olma ihtimali %50 ‘dir. Babalık indeksi (PI- paternity index) hesaplanması; her araştırma sırasında “olası baba”nın, çocuğun DNA’larına olan oranı ile herhangi bir erkeğin, yine aynı çocuğun DNA’larına olan oranına bölünmesi şeklindedir. Kullanılan tüm babalık indeksleri (PI) daha sonra birbirleriyle çarpılıp birleşik babalık indeksi (CPI- combined paternity index) değeri bulunur. Babalık olasılığı (POP – probability of paternity) için 1/(1+1/CPI) denklemi kullanılır ve oran vermek için 100 ile çarpılır. Eğer “olası baba”nın DNA hücreleri çocuğunkilere uymuyorsa sonuç 0 çıkacaktır.

16. Babalık İndeksi (PI) nedir ve nasıl belirlenir?

Babalık İndeksi veya PI “olası baba”nın test edilen çocuğun biyolojik babasının alelleri ile uyumluluğunun belirlenmesidir. İnsanlarda bulunan DNA segmentlerinin ( alel ) sıklığı ve ırk özellikleri, “olası baba”ya ait alellerle çeşitli farklılıklar oluşturur. Alel boyutları ırktan ırka göre farklılık göstereceği için, “olası baba”nın ırkını bilmek istatistik analizler için önemlidir. Veritabanlarında Beyaz ( Caucasian ), Siyah, Hispanik ve Asya ırkları mevcuttur. Eğer ırk kesin değil ise geçerli ırkların en düşük PI’si alınır.

17. DNA testi yapılacak kişi, kayıp veya ölmüş ise ne yapmak gerekir?

Pek çok farklı seçenek mümkündür. Eğer kişi ölmüş ise ve adli tıptan otopsi raporlarına göre örnekler alınmışsa DNA testi için kullanılabilir. Veya ölümden önce kullanılan kağıt mendil gibi bazı materyallerden de DNA hücreleri çıkarılabilir. Örneğin İngiltere’de ki hastaneler bu tip durumlarda kullanılmak üzere pek çok örneği uzun süreler boyunca saklamaktadır. Eğer hiçbir örnek-materyal yoksa ebeveyn, kardeş veya çocukları gibi aile üyelerinden alınacak örnekler DNA analizleri için kullanılabilir.

18. DNA testleri, mal varlığını korumaya yönelik kullanabilinir mi?

Genellikle yüksek gelir grubuna giren varlıklı kişiler için, biyolojik ilişkilerin ispatlanması şeklinde kullanılan DNA testleri yapılmaktadır. Bu testler, yeniden DNA yapılandırma, büyük ebeveynler testleri ve kardeşlik testleri olabilir.

19. Genetik yapılandırma testi nedir ve kimler bu teste ihtiyaç duyarlar?

Eğer test yapılacak kişi hasta veya ölmüş ise diğer aile üyelerinden alınan DNA örnekleri yeniden yapılandırma için kullanılır. İçlerinde anne-baba, kardeşler veya çocuklar olmak üzere birden fazla aile üyesini örneği gerekmektedir. Bu sürece ait maliyetler, DNA örneği alınacak aile üyelerinin sayısına göre değişir. Detaylı bilgi için 0850 303 96 46 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

20. Büyük Ebeveynler DNA testi nedir?

Eğer DNA testi yapılacak kişinin olası ailesi ölmüş veya kayıpsa Büyük Ebeveynler testi çok uygun bir seçenektir. Büyükbaba-Büyükanne, genlerini çocuklarını geçirmiş olduklarından dolayı olası anne-baba yerine torunla karşılaştırma yapılır.

21. Kardeşlik DNA testinin amacı nedir?

Eğer olası baba ölmüş veya kayıpsa, ancak bilinen çocukları varsa bu çocukların tam veya yarım kardeşlik bağı olup olmadıkları karşılaştırılır. Eğer mümkünse anne veya annelerin DNA örnekleri de alınmalıdır.

22. Evlat edinme konularında DNA testi nasıl kullanılır?

Evlat edinen aileler, daha sonra sorun yaşamamak ve emin olmak için işlemler sırasında çocuk için DNA testleri yaptırmaktadırlar. Buna göre, en başından evlat edinen çocuğa ait babalık bilgileri kanıtlanmış olmaktadır.

Sağlık bilgileri açısından babası bilinmeyen bir çocuğun medikal bilgilerinin de yarısı bilinmiyor demektir. Bu yüzden olası ciddi biyolojik sorunların tespiti için babanın bilinmesi önemli bir konudur.

23. Annelik DNA testi nasıl yapılır?

Babalık testi ile benzer süreç izlenir. Olası anne ile çocuğun DNA hücreleri karşılaştırılır. En son gelen bilgilere göre, doğum sırasında karışan bebekler sebebiyle yapılmaktadır. Yapılan test sonucunda “olası anne”nin biyolojik anne olup olmadığı belirlenir.

Müşteri Hizmetlerini Ara