Avustronezyalılar veya , Avustronezya dilleri konuşan halklarGüneydoğu AsyaOkyanusya ve Doğu Afrika‘da Avustronezya dillerini konuşan birçok halktan oluşan geniş bir gruptur. Ağırlıklı olarak Austronezya dili konuşan halklar tarafından doldurulan milletler ve bölgeler, toplu olarak Avustronezya olarak bilinir.

Avustronezyalılar, Tayvan aborjinleriFilipinlilerDoğu TimorEndonezyaMalezyaBruneiPolinezyaMikronezya ve Madagaskar‘daki etnik grupların çoğunluğunu içerir. Singapurluların yanı sıra; Yeni ZelandaHawaii ve Şili Polinezyalıları; Avustralya‘daki Torres Boğazı Adalıları; Melanezya ve Yeni Gine kıyısındaki Papua olmayan halklar, Komorların Shibushi dilini konuşanlar, Réunion‘daki Malagasisi ve Shibushi dilini konuşanları kapsayan geniş bir kümedir. Ayrıca Güney TaylandVietnam ve Kamboçya‘daki Çamlar ve Myanmar‘ın bazı bölgelerinde bulunan insanlar da dahildir.

Ayrıca, modern çağda da devam eden göçlerle birlikte, Avustronezya dillerini konuşan kişileri, Amerika Birleşik DevletleriKanadaAvustralyaİngiltereKıta AvrupasıCocos AdalarıGüney AfrikaSri LankaSurinamÇin‘in Hainan eyaleti, Hong KongMakao ve Güneybatı Asya ülkeleri de barındırmaktadır.[20] Etnik Maldivliler, ayrıca Malezya Takımadaları‘ndan gelen gen akışıyla Avustralya-Güneydoğu Asya denizleri, bu dilleri konuşan gruplarla genetik bir bağlantıya sahiptir.

Avustronezya’nın doğal kültürü bölgeden bölgeye değişmektedir. İlk Avustronezya halkları denizi yaşamlarının temel özelliği olarak görüyorlardı. Güneydoğu Asya ve Okyanusya diasporasının ardından, tekneyle diğer adalara göç ettiler. Madagaskar’dan, Güneydoğu Asya’dan Polinezya’ya kadar her Avustronezya kültüründe farklı büyüklük ve biçimlerde tekneler bulunmuştur ve farklı isimlere sahiptirler. Güneydoğu Asya’da, savaşın bir sonucu olarak yaylalarla kafa avcılığı sınırlandırıldı. Mumyalama sadece Filipin yaylalarındaki Avustronezyalılar arasında, Celebes ve Borneo‘daki bazı Endonezya gruplarında bulunur.

Başlangıçta yerli dinler baskındı. Mitolojiler, kültüre ve coğrafi bölgelere göre değişiklik göstermektedir, ancak genellikle çok güçlü olarak ilahî olana bir inanç bulunmaktadır. Atalara tapınmaanimizm ve şamanizm gibi diğer inançlar da uygulanmaktadır. Günümüzde, bu inançların birçoğu kademeli olarak değişime uğramıştır.

Yerli dinlere örnek olarak, AnitoGabâSunda WiwitanKejawèn ve Māori dini gösterilebilir. Paskalya Adası‘ndaki Moai adı verilen devasa taş heykeller, ölen ataları temsil etmek için inşa edildiklerinden atalara tapınmaya örnek olarak verilebilir.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.