Beyaz Rusyalılar olarak da bilinen Belaruslular Beyaz Rusya‘da nüfusun çoğunluğunu oluşturan bir Doğu Slav halkıdır . 6. ve 8. yüzyıllar arası şu anki Ukrayna ve Polonya taraflarından gelen Beyaz Ruslar’ın ataları olan İslav kavimler, bu topraklara yerleşti ve daha önce burada yaşayan Fin-Ugor ve Baltik kökenli bazı kavimleri zamanla slavlaştırdılar.

19. yüzyıla kadar Beyaz Rusya adında bir ülke ya da yönetim yoktu. Rusya, Batı ülkeleriyle kendi arasında tampon amaçlı Beyaz Rusya yönetimini kurdu. SSCB’nin dağılmasıyla da bağımsız oldu. Belarus, Rusya’nın en yakın müttefikidir.

Beyaz Rusya’nın toplam nüfusun %81,2’si etnik Beyaz Ruslardan oluşur. Bundan sonraki en büyük etnik gruplar Ruslar (%11,4), Polonyalılar (%3,9) ve Ukraynalılar (%2,4) dır. Beyaz Rusya’nın iki resmî dili Rusça ve Beyaz Rusça’dır. Rusça, nüfusun %72’si tarafından konuşulup ülkenin en yaygın dili; Beyaz Rusça ise sadece nüfusun %19,2’si tarafından konuşulur. LehçeUkraynaca ve Yidiş‘in doğu lehçesi azınlıklarca konuşulur.

Leylekler Belarus kültürünün en önemli sembollerindendir. Yaz döneminde ülke içinde yapılan yolculuklar sırasında leylek gruplarına oldukça sık rastlanır.

Belarus, geleneklerine bağlı bir ülkedir. Günlük yaşantıda geleneksel kıyafetlere yalnızca bazı köylerde rastlansa da her yıl ülkenin çeşitli bölgelerinde ülkenin tarihini ve geleneklerini yansıtmayı hedefleyen ulusal ve uluslararası birçok festival düzenlenmektedir.

Zafer Bayramı Belarus’un en önemli bayramıdır. Ülkede Sovyetler Birliği nişanına sahip çok sayıda gazi bulunmaktadır.

Belarus’ta spor kültürün temel taşlarındandır. Kış sporları, balıkçılık, tenis, buz hokeyi, avcılık, güreş vb. birçok alanda spor müsabakaları gerçekleşmekte ve spor sevgisi çocuk yaşta kazandırılmaktadır.

Tiyatro, opera ve diğer sahne sanatları Belaruslular için çok değerlidir. Başta başkent Minsk’te olmak üzere ülkenin büyük küçük tüm şehirlerinde çok sayıda kültürel aktivite düzenlenmektedir.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.