puma dna testi
DNA, Haberler

Bilinen En Eski Parazit DNA’sı Bulundu

Şu ana kadar bilinen en eski parazit DNA’sı, 17.000 yıl önce yaşamış bir pumanın fosilleşmiş dışkısında bulundu.

Arjantinli bilim insanları dağlık arazi Catamarca şehrindeki kayalık bir sığınakta buldukları koproliti yani fosilleşmiş dışkıyı incelediler. Bu bölgede daha önceki kazılarda nesli tükenmiş megafaunaya ait kalıntılar keşfedilmişti. 

Puma, Dağ aslanı, Kuzey ve Güney Amerika’da yaşayan, kedigiller familyasından yırtıcı bir hayvan türüdür. Bu büyük ve yalnız dolaşan kedi kuzeyde Kanada’nın Yukon bölgesinden güneyde And Dağları’nın güneyine kadar oldukça geniş bir alanda yaşar.

Radyokarbon tarihlemesi koprolitin ve dolayısıyla içinde korunan yuvarlak solucan yumurtasının 16.570 ve 17.000 yıl öncesine, yani son Buzul Çağın sonlarına ait olduğunu gösterdi.

O zamanda bu kayalığın etrafındaki Peñas de las Trampas bölgesi bugüne kıyasla daha nemliydi. Yani burasının dev tembel hayvanların ve Amerikan atları ve Güney Amerikalı devegilleri gibi daha küçük otçul hayvanların dahil olduğu megafauna için daha uygun bir habitat olduğu anlamına geliyor.

Antik mitokondriyal DNA analizi koprolitin bir Puma’dan (Puma concolor) geldiğini ve yumurtaların bir yuvarlak solucan türü olan ve günümüz kedi, köpek ve tilkilerin sindirim sisteminde yaygın bir şekilde bulunan Toxascaris leonina‘ya ait olduğunu gösterdi.

Holosen çağın başlangıcından itibaren Peñas de las Trampa’da söz konusu olan aşırı kuru, soğuk ve tuzlu koşulların, DNA parçalanmasını azalttığı ve korunmasın sağladığı öne sürülüyor.

Romina Pettrigh ve Martin Fugassa tarafından yürütülen ve arkeologlar ve biyologlardan oluşan disiplinlerarası araştırma ekibi antik dışkı kalıntılarına oldukça önemli paleobiyolojik rezervuarlar olarak inceleyen bir projenin parçası.

Dr Petrigh “Daha önce koprolitlerde parazitlere ait kanıtlar bulduğumuzda, bu kalıntılar çok daha yakın zamana yani birkaç binyıl öncesine aitti. Bu son bulgular gösteriyor ki bu yuvarlak solucanlar Güney Amerika faunasını yaklaşık 11.000 yıl önce ilk insanlar ayak basmadan enfekte etmişlerdi.” diyor.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.

“Bu DNA’nın ne kadar eskiye ait olduğunu keşfettiğimde çok mutlu oldum. Genellikle bozunmaya uğradıkları için bu kadar eski DNA elde etmek oldukça güç. Çalışma koşullarımız modern DNA kontaminasyonunu önlemek amaçlı aşırı derecede kontrol altında olmalı.”

“Bu bulgular birkaç ilki ortaya koyuyor: vahşi bir hayvanın gastrointestinal nematod parazitine ait en eski antik DNA dizisi, dünya çapında keşfedilmiş en eski parazit örneği, bu bölgeden elde edilmiş en eski DNA.”

Dr. Petrigh için bu bulgular geçmiş ve günümüze ışık tutuyor. “Bu çalışma T. leonina’nın tarih öncesi zamanlardaki varlığını doğruluyor, tahminen bu bölgedeki insanlardan da önce. Bu zamana kadarki Amerikan vahşi etçillerinde T. leonina’nın bulunması adına ortak görüş, evcil kedi ve köpeklerle olan etkileşimin bir sonucu olarak düşünülüyordu fakat artık bu durum tek geçerli sebep olarak kabul görmemeli.

“Antik DNA çalışmamız aynı zamanda Pleistosen sonlarında Puna’nın güneyinde pumaların varlığını da doğruladı. Bu bulgu bölgedeki doğal tarih adına oldukça önemli sonuçlar sunuyor ve aynı zamanda ilk insanlar varmadan önceki ekolojik yapıyı anlamak için de.”

“Çok sayıda T. leonina yumurtası ve larvasının koprolit içindeki analizi bu parazitin yüksek derecedeki enfeksiyon kapasitesini gösteriyor ve bu durum hem etçiller hem de insanlar için yüksek riski de içeriyor.”

ScienceDaily. 27 Ağustos 2019.

Romina S. Petrigh, Jorge G. Martínez, Mariana Mondini, Martín H. Fugassa. Ancient parasitic DNA reveals Toxascaris leonina presence in Final Pleistocene of South America. Parasitology, 2019; 146 (10): 1284 DOI 10.1017/S0031182019000787

ArkeoFili.com: ” Puma Dışkısında Bilinen En Eski Parazit DNA’sı Bulundu”

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.

Leave a Comment

Müşteri Hizmetlerini Ara