Dai halkı, Xishuangbanna Dai Özerk Bölgesi ve Dehong Dai ve Jingpo Özerk Bölgesi’nde (her ikisi de Güney Yunnan, Çin’de) yaşayan birkaç etnik gruptan biridir.

Dai halkı, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından resmen tanınan 56 etnik gruptan birini oluşturur ve Laos ve Tayland’da çoğunluk oluşturan Lao ve Tayland halkı ile yakından ilişkilidir. Başlangıçta, Tai veya Dai, Tang ve Song Hanedanlığı’nın sonundaki kuzeydeki siyasi kaos ve savaşlar ve çeşitli göçebe halklar bazılarını güneyden daha sonra modern Laos’tan Tayland’a geçmeye teşvik edene kadar modern Yunnan Eyaletinde birlikte yaşamışlardır.

Çin devleti tarafından resmi olarak tek bir halk olarak kabul edilmelerine rağmen, Tai halkı birkaç farklı kültürel ve dil grubundan oluşur. Dai’nin iki ana dili Dai Lü (Sibsongbanna Dai) ve Dai Nüa’dır (Daihong Dai); Dai tarafından kullanılan diğer iki yazılı dil Tày Pong ve Tai Dam’dır. Hepsi Tai dilleri, Tay dili, Lao ve Zhuang’ı içeren bir grup ilgili dil ve Tai-Kadai dil ailesinin bir parçasıdır.

Dai halkı Theravada Budizm’in yanı sıra geleneksel dinlerini de takip eder ve diğer Tai dili konuşan halklara ve daha geniş anlamda bazı kültürel yönleri ile ilgili olmayan baskın etnik Myanmar gruplarına benzer gelenek ve festivalleri (Songkran gibi) sürdürmektedir. Budizm’deki Theravada okulunu nominal olarak uygulayan Çin’deki birkaç yerli grup arasında yer alırlar. Çin’deki Tai terimi, bazen “Dai” uyruklu olan halkların çoğunluğunun çoğunlukla Thais dillerinin (yani Güneybatı Tai dilleri) konuşmacıları olduğunu göstermek için de kullanılır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.