ten rengi cilt rengi
DNA, Haberler

Ten rengimiz neden farklı?

İnsanların ten rengi, binlerce yıldır süregelen evrimsel süreçte dengeleyici bir tepki olarak ortaya çıktı. Dünya genelinde ten renginin ekvator yakınlarında en koyu, kutuplarda en açık olacak şekilde evrimleşmesinin aslında gayet ikna edici bir açıklaması var. En basit şekilde, koyu renk güneşli bölgelerde avantaj sağlarken, açık ten rengi az güneş alan bölgelerde daha avantajlı.

Devamını Oku
antik sakız üzerinde dna
DNA, Haberler

10.000 Yıllık Çiğnenmiş Sakız Üzerinde İskandinav DNA’sı

İskandinavya topraklarına ilk yerleşmiş olan insanlar 10.000 yıldan daha uzun zaman önce DNA’larını, çiğnenmiş huş ağacı kabuğunun üzerindeki katrandan sakızların üzerine bıraktı. Communications Biology‘de yayımlanan çalışma Stockholm University araştırmacıları tarafından düzenlendi ve yürütüldü.

İskandinavya’da bu zaman aralığından kalma çok az insan kemiği kaldığı ve bunların çok büyük bir çoğunluğunun üzerinde arkeogenetik araştırma yapıp insan genetiği ve genomu analizleri yapmaya yetecek miktarda DNA taşımadığı biliniyor. Mevcut araştırmada keşfedilen sakızların üzerindeki DNA’lar bu nedenle bölgeden elde edilen en eski insan DNA’ları olma niteliği taşıyor. İki kadın ve bir erkek olmak üzere üç farklı bireye ait genler hem insan genetiği hem de madde kültürü ile ilgili oldukça önemli veriler ve bunlar arasında bağıntılar üretmemizi sağlıyor.

Devamını Oku
antik dna
DNA, Haberler

7.000 Yıllık Şaman DNA İle Yeniden Canlandırıldı

Araştırmacılar, 7.000 yıl önce İsveç’in güneyinde yaşamış bir kadının cenazesini yeniden canlandırmak için iskelet kalıntıları ve Antik DNA’yı kullandılar.

Geyik boynuzlarından yapılmış bir yatak üstünde gömülmüş ve süs eşyaları ile bezenmiş bu kadın, topluluğunun özel bir üyesiydi, ama neden?

Antik DNA (aDNA), geçmişte yaşamış canlıların kalıntılarından elde edilen DNA‘dır. aDNA çalışmalarının tarihi, Higuchi ve arkadaşlarının Mainz Müzesinden aldıkları bir quagga (zebranın soyu tükenen bir akrabası) örneğinin genetik yapısını araştırmaları ile başladı.

Devamını Oku
yeni dna yapısı
DNA, Haberler

Yeni Bir DNA Yapısı Doğrulandı.

Bilim adamları, insan hücrelerinin içinde yeni bir DNA yapısını doğruladı.

İlk kez, canlı hücrelerde daha önce hiç görülmemiş yeni bir DNA yapısının varlığı tanımlandı.

Yaşayan hücrelerdeki DNA’nın ‘çarpık düğümleri’ olarak tanımlanan şeyin keşfi, karmaşık genetik kodumuzun, herkesin DNA ile ilişkilendirdiği çift sarmal yapısından çok daha karmaşık bir simetriyle oluşturulduğunu doğruluyor ve bu moleküler değişiklik, biyolojik fonksiyonlarımızı etkiliyor.

Devamını Oku
anadolu dna bankası
DNA, Haberler

Anadolu DNA Bankası Gibi

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin araştırması, Anadolu’da yaşayan insanların dünyanın farklı bölgelerine ait 12 farklı gen taşıdığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Anadolu insanı Kuzey Afrika’dan Finlandiya ve Hindistan’a kadar birçok farklı gen taşıyor.

İşte bu araştırmaların doğruluğunu kanıtlamak için yola çıkan ekibimiz bu sonuçların acabasını araştırarak sizlere öz kaynaklarımız ile net sonuçlar vermek için çalışmaktadır.

DÜNYANIN en saygın okullarından ABD’deki Stanford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, Anadolu’nun dünyanın en çeşitli gen yapısına sahip bölgelerinden biri olduğunu ortaya koydu. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü’nün 2003 yılında başlayan araştırmasına göre, Anadolu’da yaşayan insanlar, Sibirya’dan Finlandiya’ya, Orta Asya’dan Balkanlar’a ve Hindistan’dan Kafkaslara kadar birçok farklı halkın genlerini taşıyor.

Devamını Oku
Rhesus
DNA, Popülasyon

İnsanı insan yapan gen beyinde keşfedildi!

Vücut kütlesine kıyasla insanlar oldukça büyük bir beyine sahiptir. İnsanların neden bu denli büyük bir beyine sahip olduğu ise uzun zamandır bilim insanlarının cevaplamaya çalıştığı evrimsel bir gizem olarak varlığını koruyor. Ancak bazı araştırmacılar, yalnızca Homo sapiens‘te bulunan spesifik bazı genlere odaklanarak bir cevap geliştirmeye çalışıyor.

Devamını Oku
Müşteri Hizmetlerini Ara