Endonezyalılar (Endonezya dili: orang Endonezya) ırkları, etnik kökenleri veya dini geçmişleri ne olursa olsun Endonezya vatandaşları verilen addır. Çok dilli, kültür ve dini inanç çeşitliliğine sahip bir takımada olan Endonezya’da yaklaşık 300 etnik köken vardır. % 51’i dünyanın en kalabalık adası olan Java adasında yaşamaktadır. Endonezyalıların yaklaşık% 95’i Yerli Endonezyalılar (eskiden “Pribumi” olarak gruplanmıştı), Javanese çoğunluğu oluştururken, diğer% 5’i Çin Endonezyalılar gibi yabancı kökenli soylara sahip Endonezyalılardır.

Endonezya halki çok çesitli etnik unsurlardan meydana gelmektedir. Bu etnik unsurlarin basta gelenleri oran siralamasina göre sunlardir:

Javalilar: % 33.55 orana sahiptirler yani Endonezya nüfusunun üçte birini olustururlar. Çogunlukla Java adasinda yasamaktadirlar. Endonezya’nin resmi dili olan Bahasa dilini konusurlar. % 90’i Müslümandir.

Sundanlilar: % 15.70 orana sahiptirler. Çogunlukla Java adasinda yasamaktadirlar. Malezya – Polinezya dil grubuna ait olan ve Sundanca denen bir dil konusurlar. % 98’i Müslümandir.

Maduralilar: % 6.65 orana sahiptirler. Çogunlukla Madura adasinda yasarlar. Cava diline yakin olan ve Madura dili adi verilen bir dili konusurlar. % 95’i Müslümandir.

Malaylar: Malezya kökenli bir etnik unsurdur. % 5 orana sahiptirler. % 99’u Müslümandir.

Bunlarin yani sira Minangkabula, Bugiler, Açeliler, Benjar Kuntanlilar, Makassarlar, Sasaklar basta olmak üzere çok degisik etnik unsurlar yasamaktadir.

2018 itibariyle, Endonezyalılar dünya toplam nüfusunun% 3,5’ini oluşturuyor ve Endonezya Çin, Hindistan ve ABD’den sonra en kalabalık dördüncü ülkedir.

Devletin resmi dili Bahasa Endonezya dilidir. Ancak halk arasinda 250’den fazla yöresel dil konusulmaktadir. Ingilizce de geçerli bir dildir.


Ülkede bir dizi farklı din uygulanmaktadır ve ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel hayatı üzerindeki kolektif etkileri önemlidir. Endonezya Anayasası din özgürlüğünü garanti eder. Ancak hükümet sadece altı resmi dini tanımaktadır: İslam, Protestanlık, Katoliklik, Hinduizm, Budizm ve Konfüçyüsçülük

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.