Kasım 2018’de, dünyanın pek çok yerinden medya, Çin’den ikiz bebeklerin HIV bağışıklığı sağlamak için modifiye edilmiş genlerle doğduğunu bildirdi. Doğumları, erkeklerin HIV taşıyıcısı olduğu çiftlerle Çin’in Shenzhen’deki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde doçent olan He Jiankui tarafından yürütülen bir ‘denemenin’ sonucuydu.

Bebekleri HIV e karşı bağışıklık kazandırmak  için CRISPR teknolojisini kullanan He Jiankui, HIV enfeksiyonunu sağlayan CCR5 genini devre dışı bırakmayı başardı (yine de bu başarının tam kanıtını sunmadı). Bununla birlikte,  Çin mevcut düzenlemesi, He Jiankui ve ekibi tarafından yürütülen deney için yasal dayanak sağlamamaktadır . Dahası, HIV’in önlenmesi ile ilgili genetik müdahalenin iddia edilen nedenine rağmen, bilimsel topluluklar tarafından CCR5 geninin ayrıca beyin fonksiyonları ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Jiankui, daha iyi bellek ve daha yüksek IQ ile özellikle akıllı iki insan yaratarak bir çeşit insan geliştirme yapmış olabilir.

CCR5’i silmenin insanları tehlikeli virüslere karşı korumadan çok daha öteye geçen bir etkisinin olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu genden yoksun olarak doğan insanların, felçten daha çabuk iyileşebildiği ve hatta okulda daha başarılı olabildiği belirtiliyor.

Çinli bilim insanlarının açıkladığı son bulgular, daha önce fareler üzerinde yapılan ve söz konusu genin çıkarılmasının hafızanın gelişmesini önemli ölçüde sağladığını gösteren deneyleri de destekliyor.

CCR5 geninin fonksiyonunu belirlemede literatüre katkı sunan Los Angeles’taki California Üniversitesi’nden nörobiyoloji uzmanı Dr. Alcino Silva da Dr. Jiankui’nin gerçekleştirdiği çalışmanın muhtemelen ikiz kızların beyinlerini değiştirdiğini söyledi.

MIT Technology Review dergisine konuşan Dr. Silva “Konuya getirilebilecek en basit izaha göre, bu mutasyonların ikizlerin bilişsel işlevinde muhtemelen bir etkisi olacaktır” dedi.

Kızların beyinlerinde değişim yaşanabileceğini ancak zekalarında bir farklılık görülmesini tahmin etmenin imkansız olduğunu ifade eden Dr. Silva insanlığın IQ’nun genetik açıdan değiştirilmesi çabalarına “henüz hazır olmadığını” kaydetti.

Bununla birlikte insan deneyleri etik sorunlara yol açtığından dolayı dünya genelinde yasaktır. Bu nedenle bu bebeklerin doğumu bilim camiasında büyük yankı uyandırmıştır. Her ne kadar He Jiankui çalışmasını savunsa da, bu çalışmasından dolayı  daha sonra yargılanmış ve 3 yıl hapis cezası almıştır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.