Genetik, canlıların kalıtımsal özelliklerini inceleyen bilim dalıdır. Her canlı hücrelerinde genetik materyal taşır ve bunu nesilden nesile aktarır. Genetik, canlıların pek çok özelliğini belirlemede rol oynar. Saç rengi, göz rengi, ten rengi, kalıtsal hastalıklar gibi pek çok özellik genetik kodlarımızda mevcuttur.

En önemli genetik materyal DNA (deoksiribo nükleik asit) dır. 4 farklı çeşidi bulunan nükleik asit moleküllerinin milyonlarcası çeşitli kombinasyonlar ile bir araya gelerek DNA sarmalını oluşturur. Bu sarmal kompakt bir şekilde hücre çekirdeğinde bulunur ve gelişim ve yenilemeyi sağlamak için her hücre bölünmesinde yeni oluşan hücrelere aktarılır. Bu nükleotidler belirli sıra ve sayıda dizi oluşturur ve yaklaşık %99 oranında her insanda bu dizileme aynıdır. Sadece %1 lik fark bile tüm insanların birbirinden farklı özellikler taşıyor olmasında yeterlidir. Sadece tek yumurta ikizleri yada üçüzleri gibi durumlarda bu kişilerin genetik dizileri tamamen aynır.

Genetik test bu dizilemeyi inceleyen bir testtir ve pek çok alanda yapılır, çeşitli hastalıkların belirlenmesi, babalık yada annelik testi, yada adli durumlarda kişilerin kimliklerinin belirlenmesi bu alanlardan bazılarıdır. Örnekleri çoğaltacak olursak genetik testi, hemofili, down sendromu, renk körlüğü, orak hücre anemisi, kistik fibroz, otizm, lösemi, meme kanseri, akciğer kanseri, lenfoma, kolon kanseri gibi kanser türleri, diyabet, guatr, fenil ketonüri gibi pek çok hastalıklığın teşhis edilmesinde de kullanılır. Bunlara ek olarak hamilelik durumunda amniyon sıvısı, kordon kanı ya da anne kanındaki fetüs DNA’sından örnek alınarak genetik tarama testleri yapılır. Bu test ile bebeğin down yada Edward sendromu gibi kromozom bozukluğuna yada nöral tüp defekti gibi sorunlara sahip olup olmadığına bakılır.

Genetik test kişilerin bazı ilaçlara verdiği tepkileri belirlemede de kullanılır. Farklı kişiler farklı ilaçlara bünyesel olarak farklı tepkiler verebilir. Bununla ilgili olarak son zamanlarda kişilerin genetik özelliklerine göre kişiye özel ilaç üretme çalışmaları yapılmaktadır.

Genetik test ayrıca etnik köken tahminlemesi yada soy ağacı belirlenmesi gibi durumlarda da yapılabilir. Bilimsel ve tarihi çalışmalar yada kişişel merak ve ilgi amacı ile etnik köken genetik testi yapılabilir. Siz de etnik kökenlerinizi ve atalarınız nerden geldiğini öğrenmek istiyorsanız DNA Haritam farkı ile bu testi yaptırabilirsiniz.

DNA Haritam Genetik Testi için bu linke tıklayabilirsiniz.