Haryana (Hintçe: हरियाणा Hariyana) , Hindistan‘ın 29 eyaletinden birisidir.

Kuzey Hindistan Bölgesi‘nde bulunan eyalet 1966’da Pencap eyaletinin yerine kuruldu. 1966 yılında Büyük Pencap Bölgesi’nin Hindistan’da kalan kısmı Haryana ve Himaçhal Pradeş eyaletleri ve bunların yanı sıra şimdiki Pencap eyaleti oldu.

Haryanvi (हरियाणवी hariyāṇvī veya हरयाणवी harayāṇvī) Batı Hintçe grubunun bir lehçesi / dilidir ve Devanagari alfabesinde yazılmıştır. Haryanvi, Hindistan’daki Haryana bölgesine özgüdür. [2]

Haryanvi dili, Hint Sineması, [9] [10] TV [11] popüler müzik albümleri [12] [13] [14] ve akademi [15] [16] ile başarılı bir şekilde varlığını sürdürdü. Haryana’nın spor, Bollywood, savunma, [17] [18] [19] endüstrileşme [20] [21] ve politika [22] [23] [24] Haryanvi Dili ve Kültürü [25] alanlarındaki etkisi ile aynı zamanda önemli oranda yükseltilmiştir. Haryanvi dilini konuşan ve ulusal tuvalde büyük kılan önemli kişiler Phogat kardeşlerdir, [26] [27] Vijender Singh, [28] Sushil Kumar, [29] Baba Ramdev, [30] [31] Dushyant Chautala, Sapna Chaudhary , [32] [33] Randeep Hooda, [34] Diğerleri arasında Satish Kaushik [35].

Pakistan Bölgesi
Konuşmacıları Haryana ve Hindistan Delhi’den Pakistan’a göç etti. Şimdi Pakistan’da, Ranghar topluluğunun evlerinde ve köylerinde kullanılan bir “anadil” dir. Milyonlarca Raangrri Konuşan halk, Pencap, Pakistan’daki (tamamen siyasi ve ahlaki olarak sahip oldukları) binlerce Köyde ve Sindh ve Pakistan’ın her tarafında yüzlerce köyde yaşadı. 1947’de Pakistan’ın bağımsızlığından sonra, birçok Uttar Pradesh Ranghars da Pakistan’da Sind’e göç etti ve çoğunlukla Karaçi’ye yerleşti.

Pakistan’ın bağımsızlığından sonra Haryanvi (Raangrri) konuşan halklar çoğunlukla Lahore, Sheikhupura, Bhakkar, Bahawalnagar, Rahim yar Khan Bölgesi (özellikle Khanpur tehsil’de), Okara, Layyah, Vehari, Sahiwal, Phullarwan Bölgesi Sargodha bölgelerine yerleşti. ve Pencaplı Multan. En yoğun Raangrri Hoparlörü konsantrasyonlarına sahip Pakpattan, Okara ve Bahawalnagar bölgelerinde, çoğu ordu, polis ve sivil hizmetlerde hizmet veren çoğunlukla küçük köylülerden oluşuyor. Küçük suçlar için cezalar veya köy projeleri üzerinde işbirliği gibi bir dizi konuyu ele alan kapsamlı bir kabile konseyi (Raanghari dilinde panchayat) sürdürüyorlar. [36] Haryanvi Hoparlörler ayrıca Mirpur Khas ve Sind Nawabshah Semtlerinde de bulunur. Çoğu Ranghar şimdi iki dilli, Urduca dilini Ulusal olarak konuşuyor. Punjabi, Saraiki ve Sindhi’nin yanı sıra Raangrri dilini de “İlk Dil” veya “Ana Dil” veya “Köy Dili” veya “Topluluk Dili” olarak konuşuyor. Başkent İslamabad’da çok sayıda Ranghar bulunur. Raangrri aksanıyla Urduca konuşurlar. Muley Jats, Pakistan’daki Odh topluluğu da Raanghari’yi ana dilleri olarak konuşuyor.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.