Hong Konglu olarak da bilinen Hongkonglular (Çince: 香港人), Hong Kong halkı ve Hong Kong vatandaşları, geniş anlamda Hong Kong’un daimi sakinleri olarak nitelendirilirler. Çok sık olarak, bu terimler, etnik kökene veya milliyete bakılmaksızın, özellikle Hong Kong’da, doğum veya büyüme veya Hong Kong ile diğer derin ilişkiler yoluyla, Hong Kong ile kültürel olarak ilişkili olan Hong Kong daimi sakinlerini tanımlamakla sınırlıdır. Yasal olarak, genellikle Hong Kong Daimi Sakinleri (Çince: 香港 永久性 居民; Kanton Yale: Hèunggóng Wínggáusing Gēuimàhn) olan kişiler olarak kabul edilirler ve uyruklarına bağlı olarak Hong Kong SAR pasaportu için uygundurlar.

Mart 2014’te “Hongkonglu” kelimesi resmi olarak Oxford İngilizce Sözlüğü’ne dahil edilmiştir. Hongkongluların çoğu Kanton ve Han Çin kökenli ve çoğu atalarının köklerini eski Kanton eyaletine kadar takip ediyor); ancak, Hintliler, Filipinliler, Nepal, Endonezyalılar, Pakistanlılar, Vietnamlılar ve İngilizler gibi diğer halklardangelen Hong Konglular da kimliğin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. 1997’den İngiltere’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ne egemenlik transferine yol açan yıllarda, birçok Hongkonglu göç etmiş ve dünyanın diğer bölgelerine yerleşmiştir. Sonuç olarak, diaspora dünya çapında uzanır.

Hong Konglular’ın en büyük diasporası İngilizce konuşulan ülkelerde bulunur, ancak Çin Halk Cumhuriyeti’nde birçok gurbetçi vardır. 2014 protestolarının başarısız olmasından ve Çin ile entegrasyon devam ederken devam eden siyasi krizden sonra ikinci bir kitlesel göç dalgası ortaya çıktı.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.