Kannada (Kannada: ಕನ್ನಡ, IPA [ˈkʌnːəɖa]Dravid dil ailesine bağlı, Hindistan‘ın güneybatısında konuşulan, Karnataka eyaletinin resmi dillerinden bir tanesidir. Halkın Kannadias diye adlandırdıkları (ಕನ್ನಡಿಗರು, Kannadigaru), kabaca 50 milyon kişinin konuştuğu ve dünyada en çok konuşulan 30 dilden biridir.[1]

Karnataka (Kannada dili: ಕನಾ೯ಟಕ) Hindistan‘ın dört güney eyâletinden biridir. 1956 yılında Hindistan’ın eyâletlerinin yeniden organize edilmesiyle kurulmuştur. İlk kurulduğunda adı Mysore olan eyalet 1973 yılından itibaren Karnataka olarak değiştirilmiştir. Batısında Umman Denizi, kuzeybatısında Goa, kuzeyinde Maharaştra, doğusunda Andhra Pradeş, güneydoğusunda Tamil Nadu ve güneybatısında Kerala bulunur. Eyâletin yüzölçümü 191.791 km² ve Hindistan yüzölçümünün 5,83%’dir. Yüzölçümü açısından Hindistan’ın sekizinci , nüfus açısından ise dokuzuncu büyük eyâletidir. En çok kullanılan dil olan Kannada dili aynı zamanda resmî dildir.

Eyâletin adının nereden geldiği konusunda birçok etimoloji önerildiyse de genel olarak kabul gören teoriye göre Karnataka sözcüğü Kannada dilinde yüksek topraklar anlamına gelen karu ve nādu sözcüklerinden türemiştir. Karu nadu aynı zamanda Karu (siyah) ve nadu (bölge) olarak da okunabilir, bunun kaynağı olarak da Karnataka’nın Bayaluseeme bölgesinde bulunan kara toprak gösterilir.

Paleolitik çağa kadar dayanan bir tarihe sahip olan Karnataka, Orta Çağ döneminde Hindistan’ın en güçlü imparatorlukluklarından bazılarına evsahipliği yapmıştır. Bu imparatorlukların hamiliğinde yetişen büyük düşünür ve ozanların başlattığı dinsel ve edebî akımlar çok uzaklara kadar etkisini hissettirmiştir. Karnataka Hindistan’ın iki klasik müzik tarzına da önemli katkılarda bulunmuştur: Karnatik ve Hindustani geleneksel müzik tarzları. Hindistan’da en çok Jnanpith ödülü alan yazarlar Kannada dilinde yazmaktadır. Eyâletin başkenti olan Bangalore, hızlı bir ekonomik ve teknolojik gelişme içinde olan Hindistan’ın önde gelen şehirlerindendir.

Kannada dili, Kannada alfabesi kullanılarak yazılmıştır. Bu alfabe ise Kadamba alfabesinin geliştirilmiş bir şeklidir. Kannada dilinde yazılmış ilk yazılı belgeler millattan sonraki ilk milenyumda yazılmış, bu bilginin doğruluğu bulunan yazıtlarla kanıtlanmıştır. Dilin edebi gelişimi, 6. yüzyılda Gangalar[3] ve 9. yüzyılda Rashtrakutalar[4] döneminde olmuştur. Dilbilim Uzmanları Heyeti’nin Hindistan Kültür bakanlığına verdiği tavsiyeye ithafen Kannada Dili, Hindistan hükümeti’nce, klasik dillerden biri olarak kabul görmüştür.[5][6][7] Haziran 2011’de, Mysore‘daki Hint Dilleri Merkez Enstitüsü (CIIL) bünyesinde klasik Kannada dili çalışmaları merkezi kurulumuştur.[8] Günümüzde Kannada edebiyatı eserleri Jnanpith ödülleri ve Sahitya Akademi ödülleriyle taçlandırılmaktadır.

Kannada dili Güney Dravid dillerinden biri olarak kabul görmektedir. Tarihi Eski Kannada (6 – 13. yüzyıl), Orta Kannada (14 – 18. yüzyıl), Modern Kannada (19. yüzyıl – günümüz) olarak 3 döneme ayrılır. Orta Kannada kelime, gramer ve edebi şekil bakımından Sanskritçe‘nin etkisi altında kalmıştır. Kannada’daki bazı kelimeler Sanskrit, Prakrit, Tamil, Tulu, Marathi ve Konkani dillerinde, hatta PortekizceYunanca ve Farsça‘da yer almaktadır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.