Karitiana veya Caritiana, batı Amazon’da bulunan Brezilya’nın yerli bir halkıdır. Yaklaşık 320 üyeden oluşuyor ve kabile birliklerinin lideri Renato Caritiana. Çiftçilik, balıkçılık ve avcılıkla geçiniyorlar ve dış dünyayla neredeyse hiç temasları yok. Dilleri Karitiâna dili, Brezilya’nın Arikém dilidir.

Nüfus genetiği çalışmaları, Karitiana’yı İnsan Genom Çeşitliliği Projesi ve diğer kaynaklar aracılığıyla sağlanan DNA örneklerini kullanarak Yerli Amerikalılar için referans popülasyon olarak kullanır.

2015 yılında yapılan genetik bir çalışmada, Karitiana halkının kökenleri hakkında şaşırtıcı bir sonuca ulaşıldı. Diğer Yerli Amerikan halklarının aksine, Paiter-Surui, Karitiana ve Xavante, Andaman Adaları, Yeni Gine ve Avustralya’nın yerli Avustralya nüfusu ile kısmen ilişkili bir ataya sahiptir. Bilim adamları, bu ilişkinin Doğu Asya’daki “Nüfus Y” denilen daha önceki bir insandan, her iki grubun 15.000 ila 30.000 yıl önce ayrıldığı, sonraki Avustralyalıların güneye göç ettiklerini tahmin etmektedirler.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.