Kmerler  Güneydoğu Asya‘da yaşayan bir halk topluluğudur. Günümüzde Kamboçya nüfusunun yaklaşık ℅90’ını oluştururlar.

Kmerler, MonKhmer dil ailesinden Kmer dilini konuşurlar. Günümüzde yaşadıkları bölgelere, ataları çok eski tarihlerde kuzeyden ya da batıdan göç etmişlerdir, VI.-XV. yüzyılları arasında Khmer İmparatorluğu‘nu kurup, görkemli bir mimarlık geliştirmişlerdir. Genellikle pirinç tarımıyla uğraşır, bambu ve saman çatılı kulübelerden oluşan evlerde yaşarlar. Theravada Budacılığına bağlı olmakla birlikte, ruhsal güçlere ve cinlere ilişkin budizm öncesi inançların çeşitli yönlerinide korumuşlardır.

Khmer halkı, ülkenin 15,9 milyonluk nüfusunun% 97’sinden fazlasını oluşturan Kamboçya’ya özgü bir Güneydoğu Asya etnik grubudur. Güneydoğu Asya’nın bazı kısımlarında (Vietnam ve Laos dahil), Orta, Doğu ve Kuzeydoğu Hindistan’ın bazı kısımlarında, Güney Asya’daki Bangladeş’in bazı kısımlarında, Güney kısımlarında bulunan daha büyük Avusturya dili dil ailesinin bir parçası olan Khmer dilini konuşurlar.

Khmer’in çoğunluğu, Theravada Budizmi, Hinduizm, animizm ve ölülerin saygı duyulması unsurlarını harmanlayan son derece senkretik bir versiyon olan Budizm’in Khmer tarzının takipçileridir. Khmerlerin önemli nüfusu Tayland’ın (Kuzey Khmer) ve komşu Vietnam’ın (Khmer Krom) Mekong Delta bölgesinde bulunurken, Kamboçya diasporasında esas olarak Fransa, ABD ve Avustralya’da yaşayan bir milyondan fazla Khmer bulunmaktadır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.