Laolar (Laoca: ລາວ, Tayca: ลาว), Laos başta olmak üzere Çin‘de, Vietnam‘da Kamboçya‘da ve Tayland‘ın kuzeydoğusunda yaşayan etnik gruptur.

Bugün Laos’ta egemen etnik grup olan Lao’lar. Tay halklarının bir koludur. Taylar MS 8. yüzyılda Güneybatı Çin’de güçlü Nanchao krallığını kurduktan sonra güneye doğru ilerleyerek Çinhindi Yarımadası’na girdiler. Laolar, öbür Tay halklarıyla birlikte, 5. yüzyıldan beri Kamboçya‘daki Khmer İmparatorluğu‘nun egemenliği altında yaşayan Laos’un yerli kabilelerine üstünlüklerini kabul ettirdiler. 12. ve 13. yüzyıllar boyunca Laolar, Muong Swa (daha sonradan Luang Prabang) prensliklerini kurdular.

Lao halkı veya Laoslular, güney-güney Asya’dan gelen Kra-Dai dillerinin anonim dilini konuşan Güneydoğu Asya’ya özgü bir Tai etnik grubudur. Bunlar, toplam nüfusun% 53.2’sini oluşturan Laos’un çoğunluk etnik grubudur. Lao halkının çoğu Theravada Budizmine bağlıdır. Diğer Tai halklarıyla, özellikle de Lao dilinin konuşmacıları olan komşu Tayland’a özgü olan Isan halkıyla yakından ilişkilidirler.

Batı tarih yazımında, Lao halkı ve Laolu terimlerinin net bir anlamı yoktu. Her iki terim de, tarihin farklı dönemlerinde etnik Lao dışında veya yanında Laos’un tüm yerlilerine genel olarak düzensiz bir şekilde uygulandı; 1953’te Laos’taki Fransız yönetiminin sona ermesinden bu yana, Lao sadece etnik gruba denirken, Laolu etnik kimliklerinden bağımsız olarak herhangi bir Laos vatandaşına atıfta bulunur. Bazı ülkeler istatistiklerindeki terimleri hala sınırlamaktadır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.