Mulimba (veya Malimba) Kamerun Cumhuriyeti’nin etnik bir grubudur. Kamerun sahillerindeki Sawa halklarına aittirler.

Limba halkı Sierra Leone’deki en büyük üçüncü etnik gruptur. [1] Sierra Leone’nin toplam nüfusunun% 8’inden fazlasını temsil etmektedirler (yaklaşık 566.529 üye). [2]

Limba’nın Sierra Leone’nin en eski yerli halkı olduğuna inanılıyor. [3] [4] Sierra Leone’deki diğer dillerle ilgisi olmayan ayırt edici bir dil konuşurlar. [5]

Öncelikle Kuzey Eyaletinde, özellikle Bombali Bölgesi, Koinadugu ve Kambia Bölgesi’nde bulunurlar.

Sierra Leone’nin sömürge döneminde binlerce Limbas, başkent Freetown’a ve Batı Bölgesine göç etti. Sonuç olarak, Freetown ve çevresindeki Western Area’da önemli sayıda Limbas bulunabilir.

16., 17. ve 18. yüzyıllarda birçok Limba insanı köleler olarak Kuzey Amerika’ya sevk edildi.

Limba esas olarak Kuzey Sierra Sierra Leone bölgesindeki savan ormanlık bölgede yaşayan pirinç çiftçileri, tüccarlar ve avcılardır. Sierra Leone’nin 149 kırsal şefliğinin 7’sinde baskın durumdalar ve toplum işlerine yerel büyük şefler hakim.

Limba kendilerini bir dağ insanı olarak görüyor ve tarihlerinin bazı noktalarında kendilerini özellikle Susu yayılmacılığı dönemlerinde dağlara itmiş buluyor.

Tarihsel olarak, Fula ve Mandingo’dan gelen saldırılarla da savaşmak zorunda kaldılar.

Limba, Sierra Leone’de konuşulan diğer dillerden farklı olan benzersiz dillerinden gurur duyar. Sonuç olarak, Limbas, kelime dağarcığıyla diğerlerinden ayrılmanın bir yolu olarak çok eklemli olmaya çalışır.

Bunlar çoğunlukla pirinç üreticileri, palmiye şarapları ve taş üreticileri.

Temne halkına benzer isimleri var.

Ayrıca siyasete geçmiş ve güncel bir ilgileri var, örneğin 1971-1985 yılları arasında Sierra Leone’nin ilk başkanı Siaka Stevens, 2007’den itibaren Sierra Leone’nin şu anki başkanı Ernest Bai Koroma, kurucu üyesi Christian Alusine Karamara-Taylor Tüm Halk Kongresi ve şu anki savunma bakanı Paolo Conteh ve Bombali bölge başkanı Eric Dura Sesay.

Folkloru göre, Limbas mükemmel siyasi liderler yapıyor çünkü onlar Sierra Leone’nin orijinal yöneticilerinin torunları. Limba’nın ana ilgi alanı, Batı Afrika’daki ülkeler arasında oldukça yaygın olan futbol.

Bazı popüler Limba futbolcuları Lamin Conteh ve Saidu Tibati Kanu.

Limba’nın Wak Wara Bafodia Chiefdom Kakoya Köyü adında bir manevi evi var ve tüm Limbas’ın kayadan bir “kapı” nın ötesindeki kasabadan dağa geri döndüğüne inanıyorlar. Kakoya Köyü’ndeki bir mağarada bulunan eski bir ahşap figür muhtemelen Limba halkı tarafından yapılmıştır. Şimdi British Museum’da bir ata veya tanrıyı temsil etmiş olabilir. [6] Ayrıca Krifi denilen ruhlar hakkında bir folklorları var, ancak bu konuda bilgi sınırlıdır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.