Mançular, günümüzde Kuzeydoğu Çin‘de olan Mançurya kökenli Tunguz halkıdır. 17. yüzyıldaÇin‘deki Ming Hanedanını yenmiş ve Qing Hanedanını kurmuşlardır. Qing Hanedanı Çin‘i 1912 yılında Çin Xinhai Devrimine kadar yönetmiştir. Bu devrimle Çin Cumhuriyeti kurulmuştur. Aslı memleketi olan HeilongjiangJilin ve Liaoning eyaletleri dışında Çin’in her çeşitli yerlerde yaşamaktadır.

Tunguzlar (Çince: 通古斯 pinyin: tōng gǔ sī, Rusça: Тунгус), dilleri Altay dil ailesine mensup olup Türkler ve Moğollarla yakından ilgili, ortak geçmişe sahip bir etnik grup.

Dilleri Moğolca‘ya ve Sibirya‘da konuşulan Türk dillerine yakındır.

Çinlilerin Dong Hu dedikleri Japon Denizi kıyılarındaki Tunguz boyları Hiung-nu‘nun üstünlüğünü kabul etmişlerdi.

Tunguz kökenli halklar günümüzde Kuzey Çin ve Rusya‘nın merkeze en uç toprakları içindeki Mançurya bölgesinde yaşamaktadırlar. Çin’in İç moğolistan bölgesinde de yaşayanları vardır. Tüm nüfuslarının 15 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Rusya’da Evenks özerk bölgesinde de Evenk Tunguzları yaşar. Rusya’da diğer yaşadıkları bölgeler; Tyumen ve Tomsk Oblasts, Krasnoyarsk Krai ile Evenk Autonomous Okrug, Irkutsk, Chita, ve Amur Oblasts, Buryatya, Yakutistan, Khabarovsk Kray, ve Sakhalin Oblast.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.