Manipur (/ ˈmʌnɪpʊər ) kuzeydoğu Hindistan’da, Imphal şehrinin başkenti olduğu bir eyalettir. [6] Kuzeyde Nagaland, güneyde Mizoram ve batıda Assam; Myanmar (Sagaing Bölgesi ve Çene Devleti) doğusunda yatar. Eyalet 22.327 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve eyaletteki çoğunluk grubu olan Meitei, Pangals veya Panganlar (Manipuri Müslümanlar), Naga kabileleri, Kuki dahil yaklaşık 3 milyonluk bir nüfusa sahiptir. / Çeşitli Çin-Tibet dillerini konuşan Zo kabileleri ve diğer topluluklar bulunur. Manipur, 2.500 yıldan uzun bir süredir Asya ekonomik ve kültürel alışverişinin kesişme noktasındadır. [7] Hint yarımadasını ve Orta Asya’yı uzun zamandır Güneydoğu Asya, Çin (veya Doğu Asya), Sibirya (Rusya), Mikronezya ve Polinezya’ya bağlayarak insanların, kültürlerin ve dinlerin göç etmesini sağladı.

Meitei etnik grubu [18], Manipur eyaleti nüfusunun yaklaşık% 53’ünü temsil eder, bunu% 24’te çeşitli Naga kabileleri ve% 16’da çeşitli Kuki-Zo kabileleri izler. [19] Devletin ana dili Meiteilon’dur (Manipuri olarak da bilinir). Aşiretler devlet nüfusunun yaklaşık% 41’ini oluşturur (2011 nüfus sayımına göre) [19] ve genellikle köy temelli lehçeler ve kültürlerle ayırt edilirler. Manipur’un etnik grupları çeşitli dinlere inanıyor. [20] 2011 nüfus sayımına göre Hinduizm, devletin en büyük dinidir ve bunu Hıristiyanlık izler. Diğer dinler arasında İslam, Sanamahizm, Budizm, Yahudilik vb. Vardır.

Manipur, 2011 nüfus sayımına göre 2.855.794 nüfusa sahiptir. [47] Bu toplamın% 57,2’si vadi bölgelerinde, geri kalan% 42,8’i ise tepe bölgelerinde yaşamaktadır. Tepelerde ağırlıklı olarak Nagas ve Kukiler, daha küçük kabile toplulukları ve vadide (ovalar) esas olarak Meiteis, Manipuri Brahmins (Bamons) ve Pangal (Manipuri Müslümanlar) bulunur. Vadi bölgesinde Bishnupriya Manipuri, Naga ve Kuki yerleşimleri de az sayıda olsa da bulunur.

DNA Genetik Köken Testi, DNA Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, DNA Soy Kütüğü Testi, DNA dna testi ırk, myheritage dna, myfamily tree dna, Genetik Testi, Ata Testi, dna testi satın al, dna testi fiyat, dna testi ücret, dna etnik köken testi al, dna soy testi satın al, dna fiyat, nereden geldim test al, soy ağacı testi satın al, soy ağacı testi sipariş et, dna testi neredengeldim ücret, neredengeldim güvenli mi, Dna testi nasıl yapılır, etnik köken testi nasıl yapılır, dna testi sonucu nasıl öğrenilir, genetik testi nasıl?, Genetik Köken Testi, Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, Alt Üst Soy Testi, Soy Ağacı Test Kiti, Etnik Köken Testi, neredengeldim, neredengeldim com, nereden geldim, soy ağacım net, soy ağacım, soyagacim, ırk testi, etnik köken testi

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.