Meghalaya [4] kuzeydoğu Hindistan’da engebeli bir bölgedir. Adı Sanskritçe’de “bulutların bulunduğu yer” anlamına gelir. 2016 yılı itibariyle Meghalaya nüfusunun 3.211.474 olduğu tahmin edilmektedir. [5] Meghalaya yaklaşık 22.430 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve uzunluk: genişlik oranı yaklaşık 3: 1’dir.

Devlet güneye Mymensingh ve Sylhet’in Bangladeş bölümleri, batıda Rangpur Bangladeş bölümleri, kuzey ve doğusunda Hindistan Assam Devleti ile sınırlıdır. Meghalaya’nın başkenti Shillong’dur. Hindistan’ın İngiliz yönetimi sırasında, İngiliz emperyal makamları ona “Doğu İskoçyası” adını verdiler. [7] Meghalaya daha önce Assam’ın bir parçasıydı, ancak 21 Ocak 1972’de Khasi, Garo ve Jaintia tepelerinin ilçeleri Meghalaya’nın yeni eyaleti oldu. İngilizce Meghalaya’nın resmi dilidir. Birçok Hindistan devletinin aksine, Meghalaya tarihsel olarak soy ve mirasın kadınlar aracılığıyla izlendiği bir annelik sistemini izledi; en küçük kızı tüm serveti miras alır ve o da ailesiyle ilgilenir. [7]

Eyalet, Hindistan’ın en ıslak bölgesidir ve yılda ortalama 12.000 mm (470 inç) yağmur kaydeder. [6] Devletin yaklaşık% 70’i ormanlıktır. [8] Meghalaya subtropikal ormanları ekolojik bölgesi devleti kapsamaktadır; dağ ormanları kuzey ve güneydeki ova tropikal ormanlarından farklıdır. Ormanlar, memelilerin, kuşların ve bitkilerin biyolojik çeşitliliği nedeniyle dikkat çekicidir.

Meghalaya ağırlıklı olarak önemli bir ticari ormancılık endüstrisine sahip bir tarım ekonomisine sahiptir. Önemli mahsuller patates, pirinç, mısır, ananas, muz, papaya, baharat vb. Servis sektörü gayrimenkul ve sigorta şirketlerinden oluşmaktadır. Meghalaya’nın 2012 yılı gayri safi yurtiçi hasılasının cari fiyatlarla 16.173 re crore (2.3 milyar $) olduğu tahmin edilmektedir. [9] Devlet jeolojik olarak mineral bakımından zengindir, ancak önemli bir endüstrisi yoktur. [7] Eyaletin yaklaşık 1.170 km (730 mi) ulusal karayolu vardır. Aynı zamanda Bangladeş ile ticaret için önemli bir lojistik merkezidir. [6]

Temmuz 2018’de Uluslararası Stratigrafi Komisyonu, Holosen dönemini üçe böldü, [10] [11] Geç Holosen’e Meghalayan evresi / yaşı deniyordu, [12] [13] Mawmluh mağarasındaki bir speleothem dünya çapında dramatik olduğunu gösterdi. MÖ 2250 civarında iklim olayı sınır stratotipi olarak seçilmiştir.

Etnik gruplar 2011

Haki:% 34
Garo:% 30.5
Jaintia:% 18.5
Bengalce:% 8.5
Nepalce:% 2.5
Hajong:% 1.2
Biat:% 1.1
Koch:% 1.0
Tiwa (Lalung):% 0.9
Rabha:% 0.8
Kuki:% 0.5
Şeyh:% 0.3
Diğer:% 0.2

Kabile halkı Meghalaya nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyor. Khasis en büyük gruptur, ardından Garos ve ardından Jaintias gelir. Bunlar, İngilizlerin “tepe kabileleri” olarak bilinenleri arasındaydı. Diğer gruplar arasında Hajong’lar, Biates, Koches ve ilgili Rajbongshis, Boros, Dimasa, Kuki, Lakhar, Tiwa (Lalung), Karbi, Rabha ve Nepalce bulunur.

Meghalaya, nüfus sayımı 2011’in geçici raporuna göre, yedi kuzeydoğu eyaletinin tamamında% 27,82 ile en yüksek yıllık nüfus artışını kaydetmiştir. Hindistan 2011 nüfus sayımına göre, eyaletteki cinsiyet oranı, 1000 erkek başına 986 kadındı ve bu da 940 ulusal ortalamasından çok daha yüksekti. 985 kentsel kadın cinsiyet oranı, 972 kırsal cinsiyet oranından daha yüksekti.

DNA Genetik Köken Testi, DNA Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, DNA Soy Kütüğü Testi, DNA dna testi ırk, myheritage dna, myfamily tree dna, Genetik Testi, Ata Testi, dna testi satın al, dna testi fiyat, dna testi ücret, dna etnik köken testi al, dna soy testi satın al, dna fiyat, nereden geldim test al, soy ağacı testi satın al, soy ağacı testi sipariş et, dna testi neredengeldim ücret, neredengeldim güvenli mi, Dna testi nasıl yapılır, etnik köken testi nasıl yapılır, dna testi sonucu nasıl öğrenilir, genetik testi nasıl?, Genetik Köken Testi, Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, Alt Üst Soy Testi, Soy Ağacı Test Kiti, Etnik Köken Testi, neredengeldim, neredengeldim com, nereden geldim, soy ağacım net, soy ağacım, soyagacim, ırk testi, etnik köken testi

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.