Mende halkı (Mendi olarak da bilinir) Sierra Leone’deki en büyük iki etnik gruptan biridir; komşuları, Temne halkı kabaca aynı nüfusa sahip. Mende ve Temne’nin her biri toplam nüfusun% 30’undan biraz daha fazlasını oluşturmaktadır [1]. Mende ağırlıklı olarak Güney eyaletinde ve Doğu eyaletinde bulunurken, Temne esas olarak başkent Freetown da dahil olmak üzere Kuzey Eyaletinde ve Batı Bölgesinde bulunur. Önemli Mende nüfusu olan büyük şehirlerden bazıları Bo, Kenema, Kailahun ve Moyamba’dır.

Mende, Batı Afrika’da yaşayan daha büyük bir Mande halk grubuna aittir. Mende çoğunlukla çiftçi ve avcı. İç savaş sırasında bir milis grubu olan Sivil Savunma Gücü (CDF), Mende’nin kendisinden olan bir kişi olan Alpha Alphaalie tarafından isyancılara hükümet birlikleriyle birlikte savaşmak için kuruldu. Güçler ülkedeki tüm büyük etnik gruplardan gelen beş grubu içeriyordu: Tamaboros, Avcılar, Donso, Kapras ve Kamajors.

Kamajor, Avcı için bir Mende terimidir; onlar sadece baskın savaşan fraksiyonlar değil aynı zamanda geç Savunma Bakan Yardımcısı Şef Hinga Norman’ın başkanlığındaki CDF milisleri arasında en korkulu olanlarıydı. Kamajors bugüne kadar modern Sierra Leone’de demokrasiyi yeniden kurmak için mücadele eden seçkin erkek ve kadın grupları arasında onurlandırıldı.

Mendes, ağırlıklı olarak Güney’de bulunan Mopaba bölgesinde, Golah-Mende’de, Kenema ve Pujehun bölgeleri arasındaki Gola ormanından Liberya’ya – Ka-Mende’ye ayrılmıştır – ulusal bir rezervasyon simgesi olan Sewa-Mende, Sewa Nehri, Liberya ve Pujehun bölgesinde Vai-Mende, Sierra Leone ve Koh-Mende, her ikisi de Liberya, Sierra Leone ve Gine’de bulunan Kissi (Ngessi) ve Gbandi ile Kailahun bölgesinde baskın kabiledir.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.