Pencap (Pencapça: پنجاب, ਪੰਜਾਬ; “Beş nehir”[1]), Güney Asya‘nın kuzey kesiminde, Pakistan‘ın doğusu ve Hindistan‘ın kuzeyinden oluşan coğrafi ve kültürel bir bölgedir.

Pencap bölgede İndus Vadisi UygarlığıHint-Aryanlar, Hint-İskitler tarafından yerleşilmiş olup ile Ahameniş İmparatorluğuYunanlarKuşan İmparatorluğuGaznelilerTimur İmparatorluğuBabürlerAfganlarİngilizler tarafından çok sayıda istila görmüştür.

PencapHindistan‘ın kuzeybatısında ve büyük Pencap Bölgesi‘nde yer alan eyalettir. Eyalet doğuda yine Hindistan eyaletlerinden olan Himaçhal Pradeş, güney ve güneydoğuda Haryana, güneybatıda Rajasthan ve batıda Pakistan‘ın Pencap eyaleti ile çevrilidir. Ayrıca kuzeyden yine Hindistan eyaletlerinden Cemmu ve Keşmir ile komşudur. Eyaletin başkenti, bir Birlik Bölgesi (Union Territory) olan ve aynı zamanda komşu eyalet Haryana‘nın da başkenti olan Chandigarh‘tır.

1947 yılında Hindistan’ın bölünmesinden sonra, Britanya Hindistanı, Hindistan ve Pakistan arasında bölündü. 1966 yılında Büyük Pencap Bölgesi’nin Hindistan’da kalan kısmı Haryana ve Himaçhal Pradeş eyaletleri ve bunların yanı sıra şimdiki Pencap eyaleti oldu. Pencap çoğunluğu Sih nüfuslu Hindistan’daki tek eyalettir.[2]

Arkeolojik bulgular, Pencap’ın etnik açıdan genelde Türkistan ve Orta Asya ile bağlantılı olduğunu ve yerleşik hayatın günümüzden 9000 yıl öncesine kadar gittiğini göstermektedir. Milâttan önce III. binyıla ait Harappa ve Mohenjo-Daro harabeleriyle tanınan İndus medeniyetinin yaşadığı bu bölge dünyada ilk tarihî dönemlerin başladığı yerlerden biridir. Zaman içinde İranlılar, Makedonyalılar, Afganlar, Araplar ve Türkler gibi çeşitli unsurların yerleşmesine sahne olmuş, bu durum etnik ve dinî yapısını, kültürünü etkilemiştir.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.