Paştun, (ya da Peştu) (PeştucaPaştun ya da PahtunHintçePathanFarsçaAfganAfganistan‘ın güneydoğusu ile Pakistan‘ın kuzeydoğusunda yaşayan İranlı bir ulus. Konuştukları dil, İran dillerinden Peştucadır. Afganistan nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Paştunlar, Afgan adının bütün Afganistan halkı için kullanılmaya başlamasından önce bu adı taşırlardı.

Afganistan bölgesinde yer alan bir halk. 1990‘ların sonu ile 2000‘lerin başlarında Afganistan’da şeriat rejimini kuran Taliban‘ın ana öğesini oluşturmaktadırlar.

Hindistan ve Pakistan’da üyeleri bulunan, Afganistan‘daki en büyük etnik topluluk olan Müslüman Peştunlar’ın, Tevrat’ta ve İncil’de İsrail topraklarından, Milattan Önce 721’de sürülen Efraim kabilesinin soyundan geldiği iddia edildi. İddiaya göre, Peştunlar’ın folklor ve kültüründe, Yahudiler’le bu “akrabalığı” kanıtlayan çok sayıda referans bulunuyor. İbadetleri, kıyafetleri, ailesel gelenekleri ve mutfakları arasındaki benzerlikler de bu iddiaların desteklemek için kullanılıyor. Tüm bunlara dayanarak Peştunların Yahudi kökenli olduğu sonucuna varılıyor.

Tarih ve Kökenleri

Paştunlar, Afganistan’da ortaya çıktıklarına ve ortak bir atadan geldiklerine inanırlar. 13. ve 16. yüzyıllar arasında bazı Peştu kabilelerinin Pakistan’a göç ettikleri bilinmektedir. Soylarını ortak bir ataya dayandıran kabileler halinde örgütlenmişlerdir. Soy çizgileri babayanlıdır. Her kabile kendi içinde klanlara, alt klanlara ve ataerkil ailelere ayrılır. Ayrıca kendi aralarında ittifaklar oluşturup ittifak savaşları yapmışlardır Afganistan’da yaklaşık 12.5 milyon, Pakistan’da da 28 milyon Paştunun yaşadığı tahmin edilmektedir. Afganistan’daki başlıca Paştun kabileleri Kabil‘in güneyindeki Durraniler Kabil’in doğusundaki Gılzailerdir.

Afganistan’da Peştunlar ülkenin güney ve merkez bölgelerinde yoğun olarak bulunan ve ülke nüfusunun yarısına yakınına tekabül eden bir etnisite olarak biliniyor. Afganistan’da bunun yanında ülkenin kuzey bölgelerinde yoğun bir Tacik nüfusu bulunuyor. Taciklerin ülkede %25-30 oranında bulunduğu tahmin ediliyor. Kuzey bölgelerde özellikle sınır bölgelerinde bir diğer yoğun olarak yaşayan nüfus ise başını Özbeklerin çektiği içinde Türkmen ve Kırgız unsurlar da bulunan Türk halkları bulunuyor. Bunların oranı ise %15 ile %20 civarında gösteriliyor.

DNA Genetik Köken Testi, DNA Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, DNA Soy Kütüğü Testi, DNA dna testi ırk, myheritage dna, myfamily tree dna, Genetik Testi, Ata Testi, dna testi satın al, dna testi fiyat, dna testi ücret, dna etnik köken testi al, dna soy testi satın al, dna fiyat, nereden geldim test al, soy ağacı testi satın al, soy ağacı testi sipariş et, dna testi neredengeldim ücret, neredengeldim güvenli mi, Dna testi nasıl yapılır, etnik köken testi nasıl yapılır, dna testi sonucu nasıl öğrenilir, genetik testi nasıl?, Genetik Köken Testi, Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, Alt Üst Soy Testi, Soy Ağacı Test Kiti, Etnik Köken Testi, neredengeldim, neredengeldim com, nereden geldim, soy ağacım net, soy ağacım, soyagacim, ırk testi, etnik köken testi

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.