Sindhiler (Sindhi: سنڌي, Urduca:سندھی (SindhiDevanagari komutu: सिन्धी, Sindhī) kökenleri’nin dayandığı ana bölge Pakistan‘ın Sind Eyaleti olmak üzere Sind bölgesinin Hindistan kesimindeki Racasthan eyaletinde yaşayan Sindhi dili konuşan,ağırlıklı müslümanHint-Aryan bir etnik grup.

Sind (/ sɪnd /; Sindhi: سنڌ; Urduca: سندھ, [sɪndɪ] olarak telaffuz edilir) Pakistan’ın dört eyaletinden biridir. Ülkenin güneydoğusunda yer alan Sindhi halkının tarihi evidir. [5] [6] Sind, Pakistan’ın üçüncü büyük eyaleti ve Pencap’tan sonra nüfus bakımından ikinci büyük eyaletidir. Sind, batıda Balochistan eyaleti ve kuzeyde Pencap eyaleti ile sınırlanmıştır. Sind ayrıca doğuda Gujarat ve Rajasthan Hindistan eyaletlerini, güneyde de Arap Denizi ile sınır komşusudur. Sindh’in manzarası çoğunlukla Indus Nehri’ni çevreleyen alüvyon ovaları, eyaletin doğu sınırında Hindistan sınırına en yakın Thar çölü ve Sindh’in batısındaki Kirthar Dağları’ndan oluşur.

Sind, Pakistan’ın tüm illerinden 0.628’de en yüksek 2. İnsani Gelişme Endeksine sahiptir. [72] Pakistan’ın 2017 Sayımı 47.9 milyonluk bir nüfusa işaret etti.

İlin başlıca etnik grubu Sindis’dir, ancak diğer grupların da önemli bir varlığı vardır. Baloch kökenli Sindhis, toplam Sindhi nüfusunun yaklaşık% 30’unu oluşturur (Sindhi Saraiki’yi ana dilleri olarak konuşmasına rağmen), Urduca konuşan Muhacirler ilin toplam nüfusunun% 19’unu oluştururken Pencap% 10’dur ve Peştunlar% 7’dir. Ağustos 1947’de, Hindistan’ın bölünmesinden önce Sindh’in toplam nüfusu 3.887.070 idi, bunun 2.832.000’i Müslüman ve 1.015.000’i Hindu idi [73]

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.