Slovaklar bir Batı Slav toplıluğudur. Çoğu Slovak anayurdu bir Orta Avrupa ülkesi olan Slovakya‘da yaşamaktadır (yaklaşık 4.350.000 kadar). Komşu devletlerden Çek CumhuriyetiMacaristan ve Sırbistan‘da Slovaklar azınlık konumunda yer almaktadırlar. Ayrıca büyük bir Slovak nüfus, ABD ve Kanada gibi göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerde bulunmaktadır.

İlk Slavlar, 5. ve 6. yüzyıllarda birkaç dalga halinde Slovakya topraklarına geldi ve kabile düzeyinde örgütlendi. Orijinal kabile isimleri, daha yüksek siyasi birimlere entegrasyonundan önce yazılı kaynakların bulunmaması nedeniyle bilinmemektedir. Aşiret bilincinin zayıflaması, muhtemelen kontrollü bölgedeki aşiret farklılıklarına saygı duymayan ve kalan Slavları bir araya gelmeye ve savunmaları için işbirliği yapmaya motive eden Avarlar tarafından hızlandırıldı.

7. yüzyılda, Slavlar (muhtemelen bazı Slovak ataları dahil) daha büyük bir kabile birliği kurdular: Samo’nun imparatorluğu. Samo’nun imparatorluğundan bağımsız olarak, entegrasyon süreci çeşitli yoğunluklarda olan diğer bölgelerde de devam etti.

Dilleri Slovakçadır. Çekçe ve Lehçe ile birlikte Hint Avrupa grubunun Batı Slav dilleri ailesine mensuptur. Çek ve Slovaklar birbirlerinin lisanını anlayabilmektedirler.

Slovakya nüfusun %62’si kendisini Romen Katolik kilisesine bağlı olarak tanımlamaktadır. %13 dinsiz olduğunu, %5,9 Evangelist, %3,8 Rum Katolik, %2 Kalvenist olduğunu açıklamaktadır. Slovakya’da Müslümanların sayısı 5.000 civarındadır. İkinci Dünya Savaşı öncesinde sayıları 90.000 olan ve kıyıma uğrayan ya da göç eden Musevilerden geriye bugün yaklaşık 2.300 kişi kalmıştır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.