Soy testi insanların geçmişten bu güne atalarının nereden geldiğini incelemek için yapılan bir testtir. Etnik köken testi, ırk testi, soy ağacı testi gibi isimleri de vardır. Bu test bilimsel ve tarihi araştırmalar yada kişisel merak ve ilgi için yapılabilir.

Bu testte genetik veriler kullanılır. Hücre içindeki genetik materyalin belirli bölümlerine bakılarak ortak olan veriler üzerinden inceleme yapılır.  Soy testi ile insanlar atalarının belki de hiç beklemedikleri bir coğrafyadan geldiğini öğrenebilirler. Bu test göç yolları ile ilgili de önemli bilgiler verir.

Pek çoğumuz atalarının birkaç kuşak öncesiden daha fazlasını bilmeyiz. Belki de kuşaklar öncesinde atalarımız hiç tahmin etmediğimiz yerlerde yaşıyorlardı, mesela Uzak Doğu’da bir dağ eteğinde yada Afrika’da bir savanda. Bunu öğrenmenin yolu soy testinden geçiyor.

Ayrıca soy testi ile akrabalarınıza da ulaşabilirsiniz. Bu testi yaptıran akrabalarınız var ise soy testi için toplanan data havuzunda bilgileri olacaktır. Bu bilgiler sizin bilgilerinizle karşılaştırıldğında belirli bir yüzdede ortaklık gösterirse akrabanız olabileceğine işaret eder.

Soy testinin doğruluğu büyük bir data havuzundan geçiyor. Yani ne kadar büyük ve çeşitli bir data havuzu var ise soy testi de o kadar doğru sonuç vermektedir. Bu data havuzu soy testi yaptıran insanlardan, daha önceden yaşamış olan insanlardan ve fosillerden toplanmış genetik bilgilerdir.

Soy testi günümüzdeki teknoloji ile kolayca yapılabilmektedir. Verilen kan yada tükürük örneği ile kişinin hücrelerinde bulunan DNA incelenir. Bu DNA daha önceden var olan DNA havuzundaki bilgiler ile karşılaştırılır. DNA ‘nın belirli bölgeleri belirli coğrafyadan gelen insanlar için benzer özellikler taşır. Bu bilgiler incelenir ve karşılaştırma yapılarak etnik köken tahminlemesi yapılır.

Siz de kökenlerinizi, atalarınızın nerden geldiğini merak ediyorsanız bu testi DNA Haritam ile tükürük örneği vererek acısız ve kolayca yaptırabilirsiniz. Sitemizden sipariş verdikten sonra size gönderilen test kitine tükürük örneniğinizi uygular ve bize kargolarsınız. Sonrasında ise tek yapmanız gereken sonucunuzu beklemek. DNA Haritam ayrıcalığı ile sonuçlarınızı size özel detaylı animasyon ve grafikler ile öğrenebilirsiniz.

DNA Haritam Soy Testi’ne bu linkten ulaşabilirsiniz.