Suruí veya Paiter, Rondônia, Brezilya’nın yerli halkıdır. Surui dili, Paiter halkının dilidir.

Brezilya’nın Amazon bölgesindeki Surui halkı yabancılarla ilk kez 1969 yılında karşılaştı. Bunun sonucunda modern dünya ve beraberinde getirdiği bütün sorunlarla tanıştılar. Yıllar sonra, yasa dışı ağaç kesme eylemleri sonucunda ormansızlaşma tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarında bu temas topraklarına da yayıldı.

Şef Almir internet kafeye gittiği bir gün Google Earth’ü ilk gördüğünde, halkının mirasını ve geleneklerini korumak için bu uygulamanın sahip olduğu potansiyeli hemen anladı. Google’ı davet ederek kabile büyüklerinin hikayelerini kaydetmek için halkı eğitmesini istedi. Surui kabilesi üyeleri YouTube videoları oluşturmayı ve coğrafi etiketle işaretledikleri içerikleri, eşsiz geçmişleriyle yaşam tarzlarını dünyadaki herkesle paylaşmak üzere Google Earth’te hazırladıkları bir “kültür haritası” üzerine yüklemeyi öğrendiler.

Bu arada, Brezilya’daki yağmur ormanlarının tahrip edilmesi yerliler ve yerel ekonomi üzerinde yıkıcı bir etki oluşturmanın yanı sıra biyolojik çeşitliliği de yok ederek sera gazı emisyonlarına neden olmaktadır. Bu nedenle Şef Almir, Surui bölgesindeki yasa dışı ağaç kesme meselesinin gezegenimizdeki herkes için önemli olduğuna inanıyor ve bu durumu herkesle paylaşmak için Google Earth’ün gücünden faydalanıyor.

2009’da Google, Surui halkını tekrar ziyaret ederek yasa dışı ağaç kesme eylemlerini kaydetmeleri için onlara cep telefonu ve Open Data Kit kullanmayı öğretti. Kabile üyeleri GPS ile yeri belirlenen fotoğraf ve videoları yakalayarak Google’ın harita araçlarına anında yükleyebiliyor, böylece günümüzün yasa dışı ormansızlaştırma failleri hiçbir yere saklanamıyor; herhangi bir yerdeki herhangi bir kişi yaptıkları işin etkilerini kendi gözleriyle görebiliyor.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.