Tamiller (Tamilce: தமிழர், tamilarHindistan‘ın güneybatısındaki Tamil Nadu eyaletinde ve Sri Lanka‘nın kuzeyinde yaşayan etnik grup. Yaklaşık iki bin yıllık yazılı bir geleneğe sahip olan Tamilce dilini konuşurlar. Tüm dünyaya yayılmış göçmen grupları vardır. 2005 itibarıyla Tamil nüfusu 77.000.000 kişi civarındadır. Tamiller çoğunlukla Hindudur, ancak Müslüman ve Hıristiyan azınlıkları da vardır.

Tamilce, klasik bir edebiyata kavuşan ilk Hint dili olmuştur. Tamiller tarihte müzik, heykeltıraşlık ve mimari alanında önemli eserler vermişlerdir.

Tamil NaduHindistan‘ın 29 eyaletinden birisidir. Hindistan Yarımadası‘nın güneyinde yer alan eyaletin ismi ‘Tamil Ülkesi’ anlamına gelmektedir. Yönetim merkezi eskiden Madras ismiyle bilinen Chennai şehridir.

Ülkenin en önemli etnik azınlığı olan Tamiller tarih boyunca Hindistan’ın güney eyaletlerinden Tamil Nado’dan (5) göç edip adanın kuzey ve doğu bölgelerine yerleşmişlerdir. Sri Lanka’ya göç eden Tamiller ana vatanları sayılan Tamil Nado’yla bağlarını sıkı tutmuş, atalarından kalan örf, adet, gelenek ve göreneklerine bağlı kalmışlardır. Tamiller Hindu dinine bağlı olduklarından, toplumsal olarak kendilerini Sinhalilerden ayrı tutmaktadırlar.(6) Tamiller kendilerini ülkenin asıl sahipleri olarak gördüklerini, Sinhalileri ise, Afganistan’ın kuzeyinden adaya gelmiş göçmenler olarak nitelendirmektedirler. Tamillere göre eskiden Sri Lanka’da Tamil Krallığı vardı. Onlara göre tarihi Pole Narava kenti Hindu dinine mensup Tamil soyundan gelen Çolas kırlarının başkentiydi.  1014 yılına kader Tamillere ait bu krallık adanın tamamına hâkimdi. Bu tarihte Sinhaliler krallığa savaş açıp, Tamilleri yendikten sonra bu krallığı yıkıp kendi hâkimiyetlerini kurmuşlardır. Tamilce yazılmış tarihi belgeler bu teoriyi doğrulamaktadır .

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.