Telugular ya da Teluguca konuşanlar; Hindistan’ın Andhra Pradesh bölgesinde yoğun olarak yaşayan Hint alt grubu bir topluluktur.

Telugu dili veya Teluguca (Telugu: తెలుగు, IPA [t̪elugu]), Dravid dil ailesine bağlı, Hindistan‘ın Andhra Pradesh bölgesinde ve Yanam yöresinde ana dil olarak kullanılan, Andhra Pradesh eyaletinin resmî dilidir. Ayrıca yer yer ChattisgarhKarnatakaMaharashtraOrissa ve Tamil Nadu eyaletlerinde de konuşulmaktadır. Dil, ana dil olarak kullanan insan sayısı bakımından (2001 yılında 71 milyon) Hindistan’da en fazla konuşulan ikinci dil, Dünya’da da en fazla konuşulan 13. dildir.[1][2] Dilin kendine ait bir alfabesi bulunmakla birlikte Hindistan’daki dört klâsik dilden biridir.[3] Telugu alfabesi Brahmi alfabesinin bir formu olarak doğmuştur.

Telugu dili Sanskrit[4] ve Prakrit[5] dillerinden oldukça etkilenmiş olup edebi özellik taşıyan tek Ortagüney Dravid dili olmuştur. Haydarabad bölgesinde Urducadan da etkilenmiştir. Telugu edebiyatının tarihi 11. yüzyıla kadar gitmekte, doğruluğu kantılanan yazıtlarla birlikte bu tarih 200 yılına kadar gerilemektedir.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.