tendon sakatlıgı ve dna
DNA, Haberler

Tendon Kök Hücreleri İle Sakatlıkların İyileşmesi

Hasarlı dokuların iyileşmesi oldukça yavaş ve sancılı bir süreç olabiliyor. Artan spor ilgisi beraberinde yetersiz eğitim, genele yayılmış hatalı bilgi ve bilinçsiz tecrübe eksiği olan spor meraklılarının, tenisçi dirseği, rotator kılıf (supraspinatus, infraspinatus, teres minör ve subscapularis tendonlarının omuz etrafında birleştiği alan) yırtıkları ve diğer tendon sakatlıkları gibi özellikle eklem ve yumuşak doku bölgelerinde ciddi sakatlıklar yaşamalarına neden oluyor.

Bu sakatlıklar da çoğunlukla ya çok geç iyileşiyor ya da hiç tamamen iyileşemiyor ve bu uzun süreçte yine bilinçsiz bireylerin ikincil bir takım yırtıklar ve sakatlıklar yaşamalarına neden oluyor.

Carnegie’den Chen-Ming Fan’ın gerçekleştirdiği ve Nature Cell Biology’de yayımlanan yeni bir çalışmada, tendon kök hücrelerinin varlığının tendon sakatlıklarının ve hasarlarının iyileşmesi ve hatta ameliyat gerektiren bir takım vakalarda  operasyona gerek kalmayacak biçimde gelişme sağlayabileceği tespit edildi.

Tendonlar kaslarımızın kemiklerimize tutunmasını sağlayan lifli bağ dokulardır. Doğaları gereği de hem iskelet ve kas sistemi bütünlüğümüzü ve stabilitesini sağlarken aynı zamanda hareketimizi kolaylaştıran kuvvet aktarımlarını sağlarlar. Yine bu sebeplerden sakatlıklara ve hasarlara karşı da oldukça açık dokulardır.

Maalesef tendonlar sakatlandığında tamamen iyileşmeleri zor ve nadir gerçekleşir. Tüm sakatlık ve iyileşememe! sürecinde hareketlilik azalırken, ileri vakalarda uzun süreli ağrılı fizik tedavi, kas rehabilitasyonu ve hatta ameliyatlar gerekebilmektedir. Tendonların doku yapısını bozan en önemli etken ise lif yırtıklarıdır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.

Yine Carnegie’den Tyler Harvey ve Sara Flamenco ile birlikte çalşan Fan, patellar tendon (diz kapağı ile tibia kemiğini bağlayan diz kapağının hemen altındaki tendonlar) içinde bulunan tüm hücre tiplerini açığa çıkardı. Bu hücrelerin içinde de daha önce tanılanmamış tendon kök hücreleri de bulunuyor.

DNA Genetik Köken Testi, DNA Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, DNA Soy Kütüğü Testi, DNA dna testi ırk, myheritage dna, myfamily tree dna, Genetik Testi, Ata Testi, dna testi satın al, dna testi fiyat, dna testi ücret, dna etnik köken testi al, dna soy testi satın al, dna fiyat, nereden geldim test al, soy ağacı testi satın al, soy ağacı testi sipariş et, dna testi neredengeldim ücret, neredengeldim güvenli mi, Dna testi nasıl yapılır, etnik köken testi nasıl yapılır, dna testi sonucu nasıl öğrenilir, genetik testi nasıl?, Genetik Köken Testi, Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, Alt Üst Soy Testi, Soy Ağacı Test Kiti, Etnik Köken Testi, neredengeldim, neredengeldim com, nereden geldim, soy ağacım net, soy ağacım, soyagacim, ırk testi, etnik köken testi

Sakatlıktan 30 gün sonra görüntülenmiş Patellar tendon görüntüsü. Tendon içine gömülü olan kırmızı hücreler tendon kök hücreler yeşil renk ile görülen orijinal kök hücrelerin üzerinde konuşlanmış durumda. Rejenerasyon sırasında bu hücreler farklılaşarak yeni tendon hücrelerine dönüşürler. Telif: Tyler Harvey.

Kök hücreler tamamen belirlenmiş bir hücre tipine ve işlevselliğe bürünmemiş bir anlamda birçok hücre tipine dönüşmeye hazır hücrelerdir. Her dokunun kendine has farklılaşmamış kök hücreleri o dokunun destek birimi gibi görev yapmak üzere hazır beklemektedir. Şu ana kadar ise tendonların kök hücrelerinin olmadığı sanılıyordu.

Araştırmada gösterildiği üzere, hem doku yırtıkları hem de tendon kök hücreleri tendonların etrafındaki koruyucu hücrelerden geliyor. Dahası bu tendon kök hücreleri kas yırtıklarını iyileştiren prekürsor ile birlikte çalışarak iyileştirdiğinden bir yarış olduğu ve tendon iyileşmesinin neden bu kadar zor olduğu da ortaya çıkarılmış oldu.

Hem tendon kök hücreleri hem de yaralı doku prekürsor hücrelerinin aktivitesi, pıhtılar ile harekete geçen büyüme faktörü-A (İng. platelet-derived growth factor-A) tarafından belirlenir. Değişime başlayan tendon kök hücreleri artık bu büyüme faktörü proteinine tepki vermez hale gelir ve yalnızca yaralı dokunun kalmasına (yani yeni tendon hücrelerinin oluşamamasına sebep olur.

 Tendon Yırtığı

 Genellikle bacak bölgesinde meydana gelen bu durum, bacak ön kasların ve bacak arka kasların kütleme, kopma veya ani ağrı ile kendini göstermektedir. Tendon yırtığı, hasarlı bölgede şu etkileri meydana getirir:

 1- Yırtık olduğu zaman morarma meydana gelmektedir.

 2- Ayrıca kuvvet kaybı da belirtiler arasında yer almaktadır.

 3- Ağır cisim kaldırırken ağrı başlar.

 4- Ayrıca bacağın konumunu da değiştiremezsiniz.

Bacağınızda bu durumlardan her hangi biri meydana geldiyse, büyük ihtimalle tendon yırtığı meydana gelmiş demektir. Diğer yandan tendon yırtığı, maça ısınmadan başlayanlarda sıklıkla meydana gelmektedir. Ani koşu, ani hareket ve ani zıplama, tendonların hasara uğramasına neden olur. Tendon zayıflaması, yaşlılık, kan dolaşım bozukluğu ve sürekli antibiyotik kullanımı gibi durumlarda ortaya çıkar.

 Tendon Kopması

Yaşlılık, spordan uzak durma, monoton bir hayat ve ani hareketler, tendonların kopmasına neden olabilir. Genellikle pazu bölgesindeki tendonlar kopma riski ile karşı karşıyadır. Tendon kopması anında ‘küt’ diye bir ses duyulabilir. Bu gibi durumlarda, hareket kısıtlılığı, ağrı, morarma ve acı hissedilebilir.

 Tendon Sıkışması

Genellikle sürekli bilgisayar başında çalışan ve çok fazla telefonla uğraşanlarda meydana gelen bir durumdur. Uygunsuz pozisyonlarda uzun süre durmak, tendon sıkışması problemine neden olmaktadır. Sıkışma, hareket kısıtlılığı getirir ve acıya neden olur. Bu nedenle hasta uykusuz kalabilmektedir. Hareketin kısıtlanması ile birlikte, günlük hayat programları aksak ve iş dünyasında ciddi sorunlar meydana gelir.

Leave a Comment

Müşteri Hizmetlerini Ara