tükürük dna testi
Haberler

Tükürükten DNA Testi Nasıl Yapılıyor?

Tükürük, su bazlı özelliği, Ph 6.5 değeri ile normal sudan daha az asetik bir içeriğe sahiptir. Tükürüğün içinde suda çözünmüş birçok bileşen mevcuttur.Bu bileşen içinde potasyum, kalsiyum, bikarbonatlar, lizozimler, ürik asit, üre, proteinler, immünglobulin ve daha birçok enzim bulunur. Tükürük içerdiği antikorlar ile ağız içi yüzeyini kaplayarak zararlı asetiklerin, aşırı sıcak ve soğuk besinlerin ağız yapısını zarar vermesini engellerken birey hakkında da bir çok bilgiyi içinde barındırır.Tükürüğün, tükürük bezleri ile salgılanması ile ağız içinde sindirim başlar, üst solunum yolu ve gırtlağın kaygan ve nemli bir mukoz yapıya kavuşması sağlanır.

Gün içinde minör ve majör olarak isimlendirilen küçük ve büyük tükürük bezlerinden normal şartlarda 1-1.5 litre kadar tükürük salgılanır.Tükürük bezleri boğazın içinde ve çevresinde yer almaktadırlar. Büyük yani majör tükürük bezleri parotis, submandibular ve sublingual bezler olarak adlandırılırlar. Çift olan bu bezlerin hepsi gün boyu ağzın içine tükürük salgılarlar.Bu bezlere ek olarak, dudaklarda, alt çene bölgesinde ve yaygın olarak ağız ve boğazın öteki bölgelerinde yer alan, küçük yani minör tükürük bezi adı verilen yüzlerce bez yer alır. Tükürük; ağzın nemlendirilmesini sağlar, sindirime yardımcı olur ve dişlerin çürümesini önemli ölçüde önler.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.

Tükürük insan vücudunun biyolojik detaylarına erişilebilecek önemli detayları içinde saklar. İnsan vücudunda bulunan tükürük bezleri kişinin karakteristik özelliği hakkında sanıldığından çok daha fazla bilgi vermektedir.Tükürük numunesi aynı zamanda biyolojik işlemlerin kolay ve invaziv hale gelmesini sağlar. Tükürük numuneleri aynı zamanda genetik araştırmalar ve klinik tanı uygulamaları için kullanılabilen bir materyal olmakla birlikte, bireyin genetik verilerinide içinde barındırmaktadır.

Dna Etnik Köken Testi, DNA Genetik Köken Testi, DNA Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, DNA Soy Kütüğü Testi, DNA dna testi ırk, myheritage dna, myfamily tree dna, Genetik Testi, Ata Testi, dna testi satın al, dna testi fiyat, dna testi ücret, dna etnik köken testi al, dna soy testi satın al, dna fiyat, nereden geldim test al, soy ağacı testi satın al, soy ağacı testi sipariş et, dna testi neredengeldim ücret, neredengeldim güvenli mi, Dna testi nasıl yapılır, etnik köken testi nasıl yapılır, dna testi sonucu nasıl öğrenilir, genetik testi nasıl?, Genetik Köken Testi, Soy Ağacı Testi, Dna Testi, nereden geldim, Alt Üst Soy Testi, Soy Ağacı Test Kiti, Etnik Köken Testi, neredengeldim, neredengeldim com, nereden geldim, soy ağacım net, soy ağacım, soyagacim, ırk testi, etnik köken testi

Tükürük DNA’nın belirlemesi açısından çeşitli detaylar ile insanları şaşırtacak özelliklere sahiptir. Son yıllarda gelişen biyolojik, teknolojik ve tıbbi çalışmalar sayesinde insanlarda bazı hastalıkların tanısı ve akabinde tedavisini yapmak adına bir çok hastalıkların genetik temelini ortaya çıkarma konusunda tükürük ile ilgili birçok başarılı test yapılmaktadır. Tükürük araştırma çeşitliliği bakımından bilinen hastalıklar spektrumunu kapsamakla birlikte, genetik bakımdan araştırma projeleri içinde de kullanılmaktadır.İnsanlar kendilerine özgü belirli bir kromozom dizilimi ve gen yapısı bakımından diğer varlıklardan ve diğer insanlardan ayrlırlar.Beyaz kan hücreleri genomik DNA’nın çok iyi bir kaynağı olarak tanımlansada. Çoğu zaman kan örneklerinin alınması, taşınması ve işlenmesi, maliyet bakımından yüksek giderlere sebep olduğundan, araştırmacılar tarafından uzun yıllardan beri alternatif yöntemlerin ortaya çıkarılmasına sebep olmuştur. Tüm bunların yanı sıra adli vakalarda olay bölgesinde her zaman kan örneği bulma olasılığının olmayışı, kimi zaman tükürük, sperm ve benzeri materyallere rastlanılması diğer DNA testlerinin geliştirlmesine olanak sağlamıştır.

Bu araştırmalar sonucunda son dönemlerde tükürük testi genetik araştırmalar adına çok önemli bir seçenek olarak kabul görmüştür. Tükürük testi DNA’nın tamamen kaynağına kadar inmektedir. Tabi bu testin yapılabilmesi için belli başlı kriterlerin izlenmesi gerekmektedir. Tükürükten DNA testi yapılması halinde kişinin genlerinde herhangi bir hastalığın olup olmadığı çok kolay şekilde tespit edilebilmektedir. Herhangi bir kişi şayet anne ve babasının kim olduğu konusunda tereddür yaşıyor veya bilgi almak istiyorsa bunu tükürük DNA testi ile kanıtlaması mümkün olabilir.İnsan genleri kromozom yapısına göre kişilerin genetik özellikleri hakkında kapsamlı bir bilgi verebilmektedir. Adili olaylarda olay mahallinde tüm delillerin yanında mümkünse kan ve tükürük örnekleri aranır. Bunun temel nedeni suçu işleyenin veya işleyenlerin biyolojik bilgilerine ulaşmaktır. Olay bölgesinde bulunabilecek tükürük örneği zanlının gen yapısı, kromozom dizilimi ve biyolojik özellikleri hakkında rahatlıkla bilgi verebilir. Bu sebeptendir ki tükürük DNA testi yapılmakta olup kişilerin karakteristik ve biyolojik özellikleri hakkında bilgi alınmaktadır.

DNA Haritam tarafından Türkiye’ye özel satışa çıkarılan Genetik Köken Testi’ni satın almak için tıklayınız.

Leave a Comment

Müşteri Hizmetlerini Ara